Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Ne Zaman Başlar

23.12.2017
456

Kasko sigortası özellikle araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olsa da pek çok araç sahibi bu sigortanın kapsamını ve önemini anlayamayabiliyor. Bu neden ile öncelikle kasko sigortası nedir sorusuna cevap aramak gereklidir.

Motorlu taşıtları güvence altına alan bir sigorta çeşidi olan kasko zorunlu değil isteğe bağlı bir işlemdir. Kasko sigortası sayesinde aracın karşılaşabileceği maddi hasarlı olaylar sonucu araç sahibinin zararını sigorta şirketi karşılar. Kasko sigortasının önemi bu yönü ile oldukça dikkat çekicidir. Böylece olası hasarlarda araç sahibi uzun yıllar çalışarak yaptığı birikimlerin karşılığını kasko sayesinde geri alabilmektedir. Kaskonun araçta oluşan hasarı karşılaması için aracın seyir halinde ya da durağan olmasının önemsizdir.

Kasko sigortası ile aracın yanması ya da çalınması, kaza sebebi ile oluşabilecek zararlar nedeni ile oluşabilecek maddi kayıplar garanti altına alınır. Kasko sigortası yaptırılırken sigortanın çeşidi aracın ihtiyacına göre belirlenmelidir. Doğru teminat paketleri sayesinde zengin bir kasko sigortasına sahip olunabilir. Kasko yaptırılırken kişiler araçlarının durumlarına ya da yaşam koşullarına göre poliçenin kapsamını genişletebiliyor. Bu da aracın daha geniş alanda korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca sigorta şirketlerinin sunduğu paketlerde incelenerek en uygun koşullardaki poliçe ile kasko gerçekleştirilebilir.

Kasko Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Kasko aracın maddi zararlara karşı koruyan en önemli sigorta türüdür. Bu durumda araç sahipleri sigorta ne zaman yapılır sorusunu sık sık sormaktadır. Fakat maalesef pek çok motorlu taşıt sahibi iş işten geçtikten sonra araçlarına kasko sigortası yaptırmaktadır.

Kasko sigortası yaptırmak için en doğru zaman dilimi için aracın satın alındığı an demek yanlış olmayacaktır. Çünkü trafikte sürekli bir risk faktörü bulunuyor. Bu risklerden olumsuz bir biçimde ve maddi kayıplar ile çıkmak istemiyorsanız mutlaka aracı alır almaz kasko sigortasını yaptırın. Bu noktada araç sahiplerinin hataya düştükleri en büyük konu ise araç kullanım mesafesidir. Özellikle ehliyetini yeni almış ya da araç kullanmayı yeni öğrenen kişiler bu süre zarfında aracı zaten kısa mesafe içerisinde kullanacaklarını düşünerek kaskoyu gerekli bulmayabilir. Fakat bu düşünce oldukça yanlıştır. Özellikle bu grupta bulunan kişiler risk faktörü oldukları için mutlaka araçla trafiğe çıkmadan önce kasko yaptırmaları gerekiyor. Araç kullanıcıları kendi ustalıklarına güveniyor olsalar dahi diğer sürücülerin hataları da dikkate alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra kasko sigortasına deprem ya da fırtına gibi afetler nedeni ile oluşan maddi zararlar da dahil edilebiliyor. Tüm bu sebepler düşünüldüğünde kasko sigortası araç alınır alınmaz yapılmalıdır.

Kasko sigortası zamanları da dikkatle takip edilmelidir

Kasko sigortasının her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Kasko sigortası yenilenirken araç sahipleri yeni dönem için indirimlerden de yararlanabilir. Sigorta şirketlerinin müşterilerine kasko yenilemesinde sağladıkları indirimler kapsamında aracın kasko döneminin hasarsız geçirilmesi önem arz ediyor. Bu neden ile hasarsız yani kazasız bir sigorta dönemi geçirmek oldukça önemlidir. Bu indirimler ile sigorta şirketi müşterisini bir nevi ödüllendirmektedir. Aynı zamanda kasko şirketi bu yöntemler ile yeni kasko döneminde de müşterisini elinde tutmak ister.

İndirim oranları her yıl değişiklik göstermek ile birlikte bu oranlar yine sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Hasarsız olarak bir kasko dönemi geçiren bir kişi aracını yenilemesi halinde ya da sigorta şirketini değiştirmek istemesi durumunda indirim avantajları yanmamaktadır.

Kasko Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Kasko sigortası her bir özelliği ile araç sahiplerine ciddi yarar sağlayan sigorta biçimidir. Bu neden ile kasko sigortası paketleri tercih edilirken ucuz ya da pahalı diye nitelendirmek yerine araç için en ideal olanı tercih edilmelidir. Bu paketleri seçerken sigorta şirketlerinin araç sahiplerine sunduğu seçenekleri de göz ardı etmemekte yarar bulunuyor. Araç sahiplerinin bu konuda zorlandıkları konulardan biri de kasko sigortası sorgulama işlemidir. Kasko sigortası sorgulamak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunmak ile birlikte günümüzde bu sorgulamayı yapmak da oldukça kolay bir hal almıştır. Bunun için sigorta firmalarından yardım almak mümkündür. Yani araç sahibine en yakın olan sigorta şirketine giderek araç için uygun olan kaskoyu öğrenmek mümkündür. Ayrıca teknolojinin de giderek gelişmesi ile birlikte araç sahibi internet üzerinde aracının plaka bilgilerini girerek rahatlıkla kaskoya daire istediği bilgiye ulaşabilir.

Tüm bunların dışında araçların kasko sürelerinin bitimi sigorta şirketi tarafından araç sahibine hatırlatılmaktadır. Bu hatırlatma sms ya da mail yolu ile sağlanmaktadır

İnternet üzerinden yine poliçe sorgulama ya da yenileme işlemleri de yapılabiliyor. Bu teknoloji sayesinde araç sahibinin kasko şirketine gitmesine bile gerek bulunmuyor. Ödemeler de internet üzerinden yapılabilmektedir. Tüm bu işlemlerin sonucunda posta yolu ile kasko poliçesi adrese teslim edilmektedir. Tüm bu işlemler özellikle zaman konusunda sıkıntı yaşadığını düşünen kişiler için de oldukça iyi bir alternatiftir.

Kasko sigortası araçları sadece kazalara karşı değil aklınıza gelmeyecek pek çok farklı olayda karşılaşılabilecek hasara karşı güvenceye alır. Bu neden ile kaskonun önemi unutulmamalı ve zorunlu olmasa dahi her araçta kasko bulunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Manevi Tazminatı Karşılar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.