Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

01.12.2016
574

Kredi kartı, alışveriş esnasında nakit para kullanmak yerine, bankanın tanımlamış olduğu limiti kullanarak harcama yapmaya yarayan ve alışveriş yapılan firmaya ödemeyiş bankanın yapmış olduğu bir sistemdir. Kredi kartı müşterileri, ay içerisinde yapmış oldukları harcama tutarlarını, bankanın göndermiş olduğu aylık kredi kartı hesap özetinde görmekte ve buna göre ödemelerini yapmaktadırlar. Günümüzde pek çok insan kredi kartı kullanmakta ve bunların çoğunluğu tek kart kullanmak yerine birden fazla bankanın kredi kartını kullanmaktadırlar. Kredi kartları, aylık gelir göz önünde bulundurmadan ve hesapsızca kullanıldığı için pek çok insanın istenmeyen durumlarla karşılaşmasına da yol açabilmektedir. Önemli olan kredi kartı borcu ödeme dönemi geldiğinde, hesap özetinde yazan tutarın tamamını ödeyebilmektir.

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartları artık her insanın cüzdanında bulunmakta ve neredeyse tüm harcamalar bu kartları aracılığı ile yapılmaktadır. Peki, ay boyunca kullanım yapıldıktan sonra ay sonunda kredi kartı borcu nasıl ödenir? Bankalar, kredi kartı ekstresinden faiz kazancı sağlamak için müşterilere gönderdikleri hesap özetlerinde asgari ödeme tutarı belirlerler. Bu tutar, müşterinin bankaya ödemesi gereken en düşük rakamı gösterir. O ay yaptığı harcamaların tamamını ödeyemeyecek olan kişiler bu asgari ödeme tutarını ödeyerek kalan borcun sonraki aya devretmesini sağlayabilirler. Ancak burada bankalar devreden borç tutarı için bir miktar faiz almaktadır. Alışveriş faizi adı verilen bu faiz, müşteri kredi kartının hesap kesim tarihinden itibaren işletilmektedir. Bu yol ile banka müşterisine bir nevi kredi kullandırmış olmaktadır. Kart kullanılarak yapılan harcamalardan normalde ücret almayan bankalar, alışveriş faizi sayesinde kazanç elde etmektedirler. Ancak pek çok kişi bu noktada hatalı kullanım yapmaktadır. Kredi kartı için her ay asgari tutarda ödeme yaparak kalan borcu sürekli sonraki aya devreden bazı müşteriler, kredi kartlarındaki borç tutarının sürekli olarak yükseldiğini görmektedirler. Bunun sebebi, devreden borç miktarına bankanın faiz işletmesi ve müşterinin ödediği tutarı ve belki de daha fazlasını o ay yine kullanmasıdır. Bunun sonucunda da borç tutarı sürekli olarak artmaktadır.

Kredi Kartı Borç Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Kartı Borcunu Ödeme

Kredi kartları ilk çıktığında, o dönemki teknoloji günümüzdeki kadar olanak tanımadığı için, kart borçları sadece bankaların şubelerinden ödenebilmekteydi. Ancak yaşadığımız dönemde teknolojik imkânlar, borç ödeme yöntemleri konusunda da gelişme yaşanmasına olanak tanımıştır. Kredi kartı kullanan kişiler önceki dönemlerde olduğu gibi kart borçlarını yine şube gişelerinden ödeyebildikleri gibi kredi kartını kullandıkları bankanın ATM’lerinden de ödeme yapabilmektedirler. Günümüzde artık pek çok noktada bankaların ATM’leri bulunmakta ve birçok bankacılık işlemi bu sayede yapılabilmektedir. Teknolojik gelişmelerin, kart borcu ödenmesi konusunda sunduğu en büyük olanak ise internet bankacılığıdır. Artık tüm insanlar maaşlarını bankalar aracılığı ile aldıkları için maaş hesaplarının olduğu bankadan internet şifresi almakta ve şubeye gitmek yerine pek çok bankacılık işlemini internet bankacılığı adreslerinden yağmaktadırlar. Mobil bankacılık adı altında cep telefonlarından da giriş yapılabilen internet bankacılığı sayfalarından, tüm bankalardaki kredi kartlarına EFT yolu ile borç tutarı aktarılabilmektedir. Üstelik pek çok banka maaş ödemesi yaptığı müşterilerinden, internet bankacılığından yapılan EFT ve havale gibi para transfer işlemlerinden ücret almamaktadırlar. Teknolojik gelişmeler sayesinde artık insanlar bankalardan kredi çekmek için bile bankalara gitmek zorunda kalmamaktadırlar. Borç ödemesinde olduğu gibi yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sayfalarından kredi başvurusu yapılabilmekte ve yaklaşık 10 dakika içerisinde kredi tutarı müşteri hesaplarına geçebilmektedir. Bu sayede insanlar hem zaman kazanmış olmakta hem de eskisi gibi sayfalarca evrak imzalamak zorunluluğundan kurtulmuş olmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Altına Alınır başlıklı makalemizde kartı harcama kısma, kredi harcamaları ve kredi kartı borç küçültme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.