Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi kartı sahipleri dikkat

24.11.2016
457

Günümüzde artan bankacılık faaliyetleri ile beraber kredi kartı kullanıcı sayısında da yüksek miktarda artış bulunmaktadır. Hemen herkesin cüzdanında birden fazla bankanın kredi kartı bulunmakta ve yapılan alışverişlerin tamamına yakını bu kredi kartları sayesinde yapılmaktadır. Kimi insan cebinde nakit para taşımamak için parasını banka hesabında tutmakta ve harcamalarını kredi kartı ile yapıp hesaptaki parasından da kart borcunu ödemektedir. Ancak büyük bir çoğunluk ise kredi kartını elinde nakit parası kalmadığı için maaş alana kadar, bir avans niteliğinde kullanmaktadır. Aslında iki durum da kredi kartının kullanım amacına uygundur ancak ikinci yöntem bilinçsiz bir şekilde ve gelire göre yüksek miktarlarda kullanıldığı için kart boırcundan dolayı sıkıntıya düşen insan sayısında artış görülmektedir.

Kredi kartı sahipleri dikkat

Nasıl kredi kartı alabilirim? En uygun kredi kartı hangisidir?

Eskiden teknoloji henüz bu kadar gelişmemişken kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler bir banka şubesine gitmek ve sayfalarca formdan oluşan, kredi kartı başvurusu için gerekli olan evrağı doldurmak zorundaydı. Hatta başvuru esnasında kefil de istenebilmekteydi. Yapılan başvurunun tamamlanıp kredi kartının banka şubesine ulaşması ise yaklaşık 20 gün ile 1 ay arasında sürmekteydi. Günümüzde ise artık teknolojik gelişmeler aynı gün bile başvurusu yapılan kredi kartının teslim edilebilmesine olanak sağlamıştır. Bazı bankalar anında kart uygulaması ile şube içerisinde kurdukları bir standta hemen başvuruyu sonuçlandırıp, kredi kartının basımını tamamlayıp müşterilerine verebilmekte ya da anonim kart adı ile isimsiz olan kartları başvurusu olumlu sonuçlanan müşterilerine, asıl kartları ulaşana kadar kullanabilmeleri için teslim etmektedirler. Ayrıca sadece bir SMS ile, internet bankacılığı yoluyla ya da banka çalışanının elindeki tablet bilgisayarla anında kredi kart başvurusu yapılması da söz konusu olmaktadır. Kartın adrese ulaşması ise ortalama 1 hafta 10 gün arası bir zaman almaktadır. Yeni kredi kartı alacak bazı kişiler en uygun kart hangisidir diye araştırma yaparlar. Bunun için daha çok tanınan ve müşteri sayısı daha fazla olan bankaların kartları tercih edilirse daha uygun olacaktır. Çünkü bu tür bankaların düzenlediği kampanyalar daha fazla olacak ve bu bankaların kredi kartlarına taksit avantajı sağlayan firma bulmak da daha kolay olacaktır.

Kredi kartı kullanmann sakıncaları nelerdir.

Normalde kredi kartı insan hayatında zararlı değil faydalı olan bir araçtır. Ancak günümüzde birçok insan kredi kartından hesapsızca ve gelirinin çok üzerinde harcama yapmakta ve bunun sonucunda da kartta oluşan borcunu ödeyememektedir. Aslında burada kullanıcı hatası ile beraber bankaların kredi kartlarına çok yüksek limitler tanımlaması da problem olmaktadır. Son dönemde yapılan bazı uygulamalar ile bu limitlere sınırlandırma getirilmiştir ancak yine de hesapsız kart harcaması yapan kişiler kart borçlarının altından kalkamamakta ve başka bir çözüm bulamadığı için de kredi başvurusu yapıp kredi kartı borçlarını kapatmaya çalışmaktadırlar. Tedbirli olunmaz ise kredi çekmek de bir çözüm olmamaktadır. Çünkü bazı insanlar kredi çekip kart borcunu sıfırlamakta ancak kredi ödemeleri daha bitmeden, kredi kartında açılan limiti tekrar kullanıp yine borçlanmaktadırlar. Bunun sonucunda da kişinin elinde hem kredi kartı borcu hem de bankaya olan kredi borcu kalmaktadır. Bu sebeple kredi kartı kullanımının bilinçli bir şekilde yapılması ve kişinin limitini gelirine göre ayarlatması hayati önem taşımaktadır. Uygun olan, kredi kartı limitinin, kişinin aylık maaşı ile aynı doğrultuda olmasıdır. Günümüzde çevremizden duyduğumuz kredi kartı ile problem yaşayan insan hikayelerinin çoğunda bu saydığımız hatalar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kredi kartı aidatı, kredi kartı aidatı yasal mı ve kredi kartı aidatları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.