Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

01.12.2016
402

Kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız ve alışverişlerimiz için vazgeçilmez bankacılık ürünleri haline gelmişlerdir. Alışverişlerimizde nakit yerine genellikle kredi kartı kullanmaktayız. Bütün bankaların en çok talep gören bankacılık ürünü kredi kartları olmaktadır.

Kredi kartı sunan banka sayısının fazla olması seçim yapmakta zorlanmamıza neden olmaktadır. Kredi kartı seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri bilirseniz en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Kredi kartları ödeme yöntemi olarak genellikle Master Card ve Visa yöntemlerini kullanırken bazı bankalar tarafından American Express yöntemini de kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı almak için internetten başvuru formu doldurabilir, müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Kart başvurunuz sırasında gelirinizi belgelendirmeniz ve nüfus cüzdanı fotokopiniz istenecektir. Size verilecek kredi kartı harcama ve nakit avans limitini belirlemek için geliriniz önemli yer tutmaktadır. Başvurunuzun ardından kredi kartınız bir hafta içerisinde verdiğiniz adresinize teslim edilir.

Yıllık Kullanım Bedeli Nasıl Değerlendirilmelidir?

Bankaların en çok müşteri kazandığı ürünler oldukları için kredi kartlarının birçoğunun yıllık kullanım bedeli bulunmaktadır.  Yıllık kulanım bedelleri kartın özelliğine ve avantajlarına göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankaların müşteri hizmetleri ile görüştüğünüzde kart kullanım bedelini geri alabilir veya kartınızla topladığınız puanlardan bu bedelin düşülmesi sağlanabilmektedir.

Her bankanın kredi kartı olduğu gibi bu kredi kartlarının da çeşitleri yer almaktadır. Avantajları değişiklik gösteren bu kartların kullanım ücretleri de farklıdır. Bazı bankaların kullanım bedeli olmayan kredi kartları da bulunmamaktadır. Ancak bu kartların özel kampanya ve avantajları bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Tercihinde

Kredi Kartlarının Avantajları

  • Bazı kredi kartları vade farksız uygun taksit ve taksit erteleme avantajı sunar. Hangi bankanın kredi kartı daha çok taksit yapıyor ise onu tercih etmelisiniz.
  • Bazı kredi kartları ile puan toplayabilir ve topladığınız puanlarla alışveriş yapabilirsiniz.
  • Bazı kredi kartı ile uçuşlarınızda, alışverişlerinizde, gezilerinde indirim ve avantaj sağlayan kartları seçmeniz sizin için çok karlı olacaktır.
  • Bazı kredi kartları geniş kullanım ağına sahipken bazı kartlar ise daha az kullanım ağına sahiptir. Hangi kredi kartı daha iyi ve geniş kullanım ağına sahip ise onu tercih etmek gereklidir.
  • Kredi kartı ödemelerin gecikmesi veya eksik ödenmesi sonucu uygulanacak faiz oranlarına dikkat etmek gereklidir. Bunun yanı sıra acil nakit ihtiyacınızı görmeniz için size sunulan avansın geri ödenmesi uygulanan faiz oranının düşük olması da kart seçiminde önemlidir.
  • Kredi kartı alacağınız bankanın güvenilir, büyük, şube ve ATM ağının geniş olması müşteri sayısının da fazla olduğunu gösterir. Bu nedenle bu tip bankaların kredi kartlarının gerek kullanımı gerek ekstrelerin ödenmesi konusunda daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır.
  • Günümüz teknoloji sayesinde bankaya veya ATM’ye gitmeden de kredi kartımız ile işlem yapma şansına sahipsiniz. Bankaların varsa mobil uygulamaları ve bireysel internet bankacılığı hizmetlerinin en az banka kadar güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Güvenlik önlemleri sıkı sıkıya alınmış banka uygulamaları ile oturduğunu yerden ödeme, taksitlendirme, fatura ödeme, TL yükleme, şans oyunu ödemesi, HGS/OGS ödemesi vb gibi işlemlerinizi gönül rahatlığı ile halledebilirsiniz.
  • İnternet alışverişi sırasında sizin dikkatinizin ve kredi kartınızın güvenlik önleminin çok büyük önemi vardır. Bir sahtekârlık ile karşı karşıya kalmamanız için kredi kartınızın 3D Secure sistemini kullanarak harcama esnasında telefonunuza göndereceği şifre ile alışveriş yapmanızı sağlamalıdır. Siz de alışveriş yaptığını sitelerin 3D Secure veya RapidSSL gibi güvenlik duvarı taşıyıp taşımadığına dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde kredi kartı avantajları, kredi kartı kullanımı ve kredi kartını nasıl kullanmak doğrudur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.