Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur? Videolu Anlatım

19.02.2020
953

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartınızın bu ay ki tüm borcunun en alt limitte ödeme hakkına asgari ödeme denmektedir. Bu arada asgari tutar ödendiğinde geriye kalan borç devam etmektedir hatta faiz yemektedir. Kredi kartı asgarisini ödeyince ne olur gibi soruların cevabı ise belirli bir dönemden sonra sıkıntıya girebilirsiniz. Ortalama 3 ay boyunca asgari ödemesi yapıldığında kart limitlerine kısıtlama gelebilir.

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

3 ay boyunda art arda asgari ödeyen kredi kartı kullanıcıları büyük bir risk altına girerek kredi kartı kullanıma kapatılarak limit kısıtlaması getirilmektedir. Yani nakit avans çekemezsiniz yada kredi kartınızı alışverişlerde kullanamazsınız. En önemlisi ise kredi puanını düşürerek bankaların gözünde olumsuz bir müşteri konumuna gelirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını daha ödemememiz durumunda banka tarafından yapılan uyarılar dikkate alınmaz ise yasal takip başlatarak icra yolu ile borcunuzun ödenmesi istenebilir. Yasal takibe düşmesi için 3 ay boyunca hiç bir ödeme yapmamanız gerekmektedir.

Bankalar En Çok Kredi Kartının Asgarisini Ödeyenleri Sever!

Kredi kartı borcu ay sonu kapıya dayandığında tüketiciler kendilerine uygun olacak şekilde asgarisini ödemeyi düşünür. Asgari tutarı ödedikleri taktirde kredi kartlarında hiçbir problem olmayacağını ve rutin bir şekilde yaşamlarına devam edeceklerini sanmak aslında kredi kartı kullanımında düşülen en büyük hatadır. Aslında kredi kartının sadece asgari tutarını ödemek tüketicileri bir süreliğine kurtarsa da bankaların en sevdiği müşteri pozisyonuna kendilerini sokuyorlar. Bankaların bu tüketicileri en çok sevmelerinin sebebi ise faiz oranlarının en fazla bu tüketicilere uygulanıyor olmasıdır. Tüketici her ay kredi kartı borcunun sadece asgari tutarını öderse daha sonra bir borç yığınının altında kendilerini buluyor. Durumu bir örnekle açıklarsak daha iyi anlatabileceğimize inanıyoruz. 1000 TL’lik bir kart borcu üzerinden gidelim.

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur

1000 TL Kart Borcuna Ödenen Faiz

Nisan Ayı Dönem Borcu: 1000 TL

Kredi Kartı Ödenmesi Gereken Asgari Tutar: %25 yani 250 TL

Yapılan ödeme tutarı: 250 TL

Kredi Kartı geciken ödeme tutarı: 750 TL

Gecikme Faizi: Akdi faiz %2.02, 15.15 TL,

BSMV Tutarı: 0.76 TL

KKDF Tutar: %15 oranında, 2.27

Müşterinin ödeyeceği topla gecikme faiz tutarı: 18.18 TL

Müşterinin ödeyeceği toplam borç: 768.18 TL

Verdiğimiz örnekten anlaşılacağı üzere eğer tüketicinin ödemesi gereken borç tutarı 1000 TL iken kişi sadece %25’lik kısmı yani 250 TL’yi öderse gelecek ay 18.18 TL faiz ödemesi gerekecektir.

Kart Borcum Çok Fazla Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi kartı borcunuz artık ödeme güçlüğü çekecek bir hale geldiyse ilk yapmanız gereken kart kullanımını bir süre kenara bırakmak. Unutulmaması gereken bir durum var ki oda kart kullanılmaya devam ettiği sürece borçlardan kurtulmak inanılmaz bir hal alacak ve borç sonuçta bir çığ olarak karşımıza çıkacak. Kredi kartı borcu harcadıkça azalmaz. Bunu unutmamalı ve harcamaları nakit bir şekilde bütçeye uygun olarak yapmalıyız. Tüketici durumu kendi lehine çevirmek için de eline geçen nakit paraları daima kartı için yatırmalı. Asgari tutardan mümkün olduğunca fazlası yatırılmalı. Asgari ödeme tutarından fazlası yatırıldığında diğer ay tüketiciye uygulanacak faiz oranında da büyük oranda azalma görülecektir. Elinize geçen nakit parayı karta yatırmak için de ay sonuna kadar beklemeye gerek yok. İlgili bankanın şubesine giderek ödeme yapmak istediğinizi belirttiğinizde sizlere yardımcı olacaklardır.

Kredi Kartımın Asgari Ödeme Tutarını Yatırmazsam Ne Olur?

Kredi kartının asgari tutarı da ödenmediği zamanlarda yasalar devreye girer. Bankalar için yapılan yasal düzenlemelerde eğer bir tüketici bir yıl içinde ödemesi gereken minimum tutarı 3 defa yatırmazsa veya tutarın altında ödeme yaparsa kart borcu tamamı ödenene kadar kartın limit artışı durdurulur ve nakit çekim işlemlerine kapatılır. Ayrıca minimum ödeme tutarı da bir yıl içerisinde 3 defa yatırılmazsa kart kullanıma kapatılır.

Ayrıca bankaların sevmediği müşteri tipinden de bahsedelim. Eğer bir banka müşterisi kullandığı kredi kartı veya kredi ürünlerinden borç zamanı geldiğinde ödemesi gereken tutarı öder ve bankanın kendisine işleyebileceği faiz oranlarından kurtulursa bankaların en sevmediği müşteri pozisyonunda yer alır. Bu davranışlarda bulunan tüketicilerin kredi kartı limitleri de zamanla artar. Ama diğer tarafta bankayı zor durumda bırakan, fuzuli işlerle uğraştıran borcuna faiz eklenmesine neden olan, avukat veya icralık işlemlere düşen tüketiciler bankalar tarafından çok sevilir. Sebebi ise ilk açıkladığımız müşteri tipinin sadece ödemesi gerektiği tutarı ödediği ve bankaya alması gerekenden fazla ödeme gerçekleştirmektedir. Diğer tarafta ödemelerinde aksama olan tüketiciler ise bankaya yaptığı borç 1 ise 10 ödemek zorunda kalırlar. Bu sayede bankalar oldukça fazla kazanır.

VİDEOLU ANLATIM :

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ? Garanti Yöntem başlıklı makalemizde Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar