Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? En Basit Çözüm 2020

17.02.2020
808

Bazı kullanıcılar kredi puanlarını yükseltmek isteyebilirler. Peki kredi notu nasıl yükseltilir Kredi puanını yükseltmek zor bir işlem değildir ancak dikkat ister. Ödemelerini düzenli yapan kullanıcıların zaten belli bir standartta seyreden puanları vardır. Bu puanları yükseltmek için ödemeleri daha erken yapmak Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu açısından önem verilen bir kriterdir.

Kredi puanını yükseltmek için hesaplarında ya da kredi kartlarında olumlu hareketler yaratabilir. Bir miktar mevduat bulundurmak, birikim hesabı ya da altın hesabı kullanmak ve içerisinde belli bir miktar bulundurmak ve kredi kartı Kredili mevduat hesabı ya da kredinin son gününden daha önce ödeniyor olması ve bu işlemlerin belli bir süre tekrar edilmesi kredi puanının yükselmesi için yeterli olacak adımlardır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir 2020

Kredi Notunuz Düşük İse Kredi Çekemiyorsanız Yapmanız Gereken En Basit Yöntem, Var Olan Borçlarınızı Toplu Ödeyerek Hatta Var Olan Kredi Kartı Borçlarınızı da Kapatarak Kredi Notu Limitinizi Düzeltebilirsiniz. Sonra Yapmanız Gereken Küçük Miktar Kredi Çekerek Düzenli Bir Şekilde Ödeme Yapmanızdır. Kredi notu nasıl yükseltilir Sorunuzun En Basit Yöntemi Bu Yöntemdir, Daha Detaylı Bilgi İçin Makaleyi Komple Okuyunuz.

İnsanların farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkan ihtiyaçları söz konusu olabilmektedir. Her ihtiyacın belli bir parasal limite dayanması, ihtiyacın giderilmesi için açısından önem taşımaktadır. Çünkü her insanın gelir düzeyi, parasal birikimi ve ihtiyaçları farklı düzeylerde olabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı özellikle parasal açıdan yeterli bir birikimi ve maddi gücü olmayan insanlar ihtiyaçlarını gidermek için finansal destek sağlayıcılarına başvurmaktadır. Günümüz insanları için finansal destek ve hizmet sağlayıcıları arasında ilk sırada bankalar yer almaktadır. Bankalar insanların gerek maddi açıdan ihtiyaç duymuş oldukları nakit parayı gerekse nakit para değerini ifade eden her türlü hizmeti bankalardan temin edebilmektedirler. Nakit para veya bununla ifade edilen her türlü hizmetin sağlayıcısı olma bakımından birinci sırada yer alan bankalar insanların ihtiyaç duymuş oldukları her türlü finansal hizmeti farklı adlar altında sunmaktadır. Bu hizmetler arasında kredi ve ürünlerini de hem insanların ihtiyaca yönelik tercihlerinde hem de bankaların sunmuş oldukları avantajlar açısından yoğun bir talep potansiyeline sahiptir. Kredinin genel olarak tanımlanması kredi ihtiyacı olan kişilerin aydınlanması açısından önem taşır. Kredi insanların farklı ihtiyaçları için kendi finansal imkânlarının yetersiz olması durumunda bunu sağlayıcılar aracılığı ile temin ederek ve zamana yayarak ödemesini gerçekleştireceği finansal hizmetlerin bütünü olarak tanımlanabilir. Kredinin tanımından hareketle kredinin farklı bileşenlerinin olduğunun bilinmesi gerekir. Çünkü kredi kullanmak her ne kadar gereklilik gibi görünse de kredi ve hizmetlerinin kullanan ile kullandıran kuruluşa belli sorumluluklar yüklediği bilinmelidir. Kredi bileşenlerinin oluşumu mevcut piyasada uygulanan ithalat, ihracat, arz talep, parasal değerlerin değişkenliği, kıymetli mal ve hizmetlerin işlem potansiyeli gibi durumlarda değişik matematiksel formül ve verilerden hareketle sağlayıcı banka ile düzenleyicileri tarafından hazırlanmaktadır. Bu nedenle kredi bileşenleri her an değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir

Kredi notunuzu düzenli olarak 1 ay içerisinde yükseltmek istiyorsanız. İlk yapmanız gereken işlem bütün borçlarınızı toplu kapatmanız olacaktır, yada kredi ve kredi kartı borçlarınızı ilk ay düzenli ödeyerek 50-100 puan kazanma şansınız oldukça yüksek. Kredi notu nasıl yükseltilir diye bir çok konu var ama aslında en doğrusu borçların düzenli olarak en az 3 ay boyunca ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi çekilmeden önce bankalar müşterinin kredi notunu sorgulayarak risk seviyelerini ölçmektedir. Peki kredi yada kredi kartı kullanmak için en az kredi skorum ne olmalı, risk seviyesi en düşük 0-599 dır. en yüksek ise 1500-1900 dır. Yani en kötü banka müşterisinin kredi notu 1500 olmalıdır ki rahatlıkla kredi kullanabilsin.

Kredi Bileşenleri Nelerdir

Kredi ihtiyacı içerisine girmiş olan her kişi için önem arz eden bileşenleri için genel olarak bir tanımlama yapılabilmesine karşın her kredi hizmet ve ürününün içeriği değişiklik gösterdiğinden kullanılacak olan kredi üzerinden bilgi edinmek daha doğru olacaktır. Bankaların tüketiciler için sunmuş oldukları hizmetlerin her biri tüketicinin ihtiyacına en iyi cevabı verecek nitelikte olması gerektiği bilinmelidir. Ev almak için finansal destek talep eden insanlar için bankaların sunmuş olduğu kredi hizmet ve ürünü ev kredisi olacaktır. Ev kredisini baz alarak kredi bileşenlerinin neler olduğunu açıklamak gerekirse ilk olarak kredi faiz oranı karşımıza çıkar. Kredi faiz oranı bir banka kuruluşunun krediyi talep edene sunmuş olduğu hizmetin ayrılmaz bir parçasıdır. Hatta Kredi faiz oranı her kredi ve kredi ürünü için en gerekli olan bileşendir. Faiz oranı ile beraber kredi için vazgeçilmez bileşenlerden biri de taksitlendirmedir. Taksitlendirme tüm kredi ürünlerinde krediyi kullanın kredinin geri ödenmesi için belli bir zaman periyotuna yayılarak ödenmesini gerektirmektedir. Ev kredisi ve ürünlerinde taksit sayısı fazla ve faiz oranları genel olarak düşüktür. Bu nedenle konut almak isteyen kişinin tüketici değil konut kredisi kullanması hem zamanlama açısından hem de parasal açıdan avantaj sağlayacaktır. Kredi bileşenleri arasında sayılacak olan kredi kullandırım masrafı da aynı şekilde kredi ve ürünlerinde ayrılmaz bir parçadır. Her kredinin kullandırım masrafı bankadan bankaya ve kredi ürününden kredi ürününe göre değişkenlik gösterir. Kredi kullandırım masrafı bankanın denetleyici kurumlar tarafından belirtilen limit dâhilinde ürün ve hizmeti kullanandan kullanım anında tahsil etmiş olduğu paradır. Bu sayılan kredi bileşenlerinin yanında banka ve diğer finansal kuruluşlar sizden farklı ad altında masraf tahsiline gidebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kredi ve ürünlerinden herhangi birini en az bir kez kullanan kişi için bir ülkedeki tüm bankaların ortak finans güvenliği birimleri tarafından kişinin bankalarla olan mali yükümlülüğünün belli bir sayı aralığı arasında değerlendirilmesi şeklinde kişiye özgü vermiş olduğu not olarak tanımlanabilir. Kredi notunun oluşması için kişinin kredi ürün veya hizmetlerinden en az birini kullanmış olması gerekir. Kredi ürün veya hizmetini hiç kullanmamış bir kişi için kredi notunun varlığından söz edilemez. Kredi notu her kişiye göre kredi kullanım ve geri ödeme, kişinin tüm bankalardaki kredi sayısı, kredi limiti, kredilerin toplamı, kredi kartı ve harcama tutarları ile ödeme düzeni, kişiye özgü tanımlanan kredi limitinin aşılması gibi durumlara göre değişkenlik gösterir. Kredi notu genel olarak 1-1900 sayı aralığında değişkenlik gösterir. Kişi için oluşturulan kredi notunun düşük olması veya yüksek olması kişinin finansal açıdan güvenirliğini test etmek için temel bir etken olarak değerlendirilir. Şunu unutmamak gerekir ki kredi notunun yüksek veya düşük olması tamamen kendi performansına bağlıdır.

Kredi Notunun Düşük Veya Yüksek Olması

Kredi notunun yüksek veya düşük olması mevcut durumda kişinin bankalarca finansal güvenirliği denetlenerek daha sonrasına krediye ilişkin yapacağı başvuru ve kredi taleplerinin olumlu veya olumsuz yönde değerlendirilmesine etki etmektedir. Kredi notu düşük olan bir kişi kredi notunun düşüklüğüne bağlı olarak başvuracağı herhangi bir bankadan ret cevabı almasına neden olur. Çünkü banka denetleyicileri ve kredi merkezi tarafından kişinin güvenilir olmadığına ve krediyi aldıktan sonra geri ödeme veya tahsilinde sorun yaratacağı kanaati mevcuttur. Oysa Kredi notu yüksek olan bir kişi kredi ürün veya hizmetlerini herhangi bir bankadan talep ettiğinde kredi hizmetinin kendisine hemen sunulacağını gerçeği bulunmaktadır. Çünkü kredi notu değerlendirilerek bu kişinin daha önce kullanmış olduğu kredi ürün ve hizmetlerinden herhangi aksaklık oluşturmadığı, ödemelerini düzenli yaptığından kredi hizmetlerinden anında yararlanabilmesi mümkündür. Bu nedenle kredi notunuzun her an yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

kredi notu nasıl yükseltilir

kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi notu yüksek olan bir kişi için olumsuz bir durum söz konusu değilken kredi notu düşük olan bir kişi için büyük sorun ve sıkıntıların olduğu gerçeğini bilmek gerekir. Kredi notu düşük olanların en çok

merak ettikleri şey de bu konuda yani kredi notunun yükseltilmesi için neler yapılmalıdır? Sorusudur. Kredi notunu yükseltmek isteyen düşük kredi notuna sahip kişiler için bu konuda uzman olan kişilerin önermiş olduğu durumları dikkate almak gereklidir. Kredi notunuzu yükseltmek için ilk olarak yapılacak şey kredi ve ürünlerinizi ekstre bir yükümlülük altına girmeden ve ödemede sıkıntı çekmeyeceğiniz şekilde tek bir kredi ürünü üzerinden ödeme yapmanızdır. Yani mevcuttaki kredi sayısını düşürmektir. Bundan sonra da kredi ürün ve hizmetlerini ödeme tablosunda belirtilen en son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi zamanında yaptığınız zaman kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir. Parasal ihtiyaçların kredi kullanmadan giderilebilmesi mümkün ise kredi başvuru ve kullanımından mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Çünkü ödemekte olduğunuz bir krediniz mevcut iken kısa zaman dilimleri arasında sıklıkla kredi başvurusu yapmak veya kullanmak kredi notunu düşürür. Kredi notunun yükseltilmesi için kredi kartı ve benzeri diğer ödemelerinizin asgari ödeme tutarlarını zamanında yapmanız sizin lehinize olacaktır. Kredi, kredi kartı ödemelerinin geç ödenmesine bağlı olarak kredi denetleyici kuruluşlarca takibe girmemeniz yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar