Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır? 2020 Güncel Bilgi

19.02.2020
731

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların ortak olarak kullandıkları müşteri analiz sistemidir. Kredi çekmek isteyen yada kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi skoru düzgün olması durumunda olumlu sonuçlar alabilmektedirler. Kredi notunuzu findeks.com üzerinden yada banka şubelerinizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Orta Riskli Kredi Notu Ne Demek?

Kredi notu 0-1900 puanlama sistemi üzerinden ilerlemektedir. Orta riskli kredi notu ise 599-1400 kredi puanına sahip kişilerdir, peki orta riskli kullanıcılar kredi kullanabilirler mi?

Kredi Notum Ne Kadar Olmalı?

Bankalar ve diğer buna benzer kurumlar, kişilerin kredini notunu ve ya notlarını eleme sisteminin ilk adımı olarak görmektedir. Yani sizlerin kredi notları sistemde kayıtlıdır ve kredi başvurusu yapmak için gittiğiniz bankalar sizlerin kredi notunuzu otomatik sistemden bakıp size geri dönüş sağlarlar. Peki, kredi notu en yüksek kaçtır?

En riski, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 grup vardır. 1-699 arası en riskli, 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 arası çok iyi olarak gruplandırılır. Kredi notu en yüksek kaçtır? sorusu ise böylelikle son bulmuş oluyor. Sizin kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi almanız o kadar kolay olacaktır. Kredi notunuzu öğrendikten sonra başvuru yapmanız en iyi seçenek olacaktır.

Kredi notu kavramı hayatımıza sonradan girdi ancak çok büyük bir yere sahip oldu. Özellikle bankalarla sürekli haşır neşir olan kişiler platformu yakından takip ediyor. Gündemde mali alanda gelen soruların başında artık Kredi notu en yüksek kaçtır, kredi notumu nasıl yükseltebilirim, tüketicinin kredi notu kaç olmalıdır gibi sorular geliyor. Tüketicinin kredi notu fazlasıyla önemlidir çünkü bankaya başvuru için gittiğinde karşılaşacağı muamele tamamen kredi notuna bağlıdır. Bankalar veya diğer finansal kuruluşlar müracaatları değerlendirirken önce kredi notuna bakmaktadır. Eğer kredi notu iyi bir seviyede ise banka gelen talebi olumlu karşılar. Ancak kredi notu düşükse bankadan gelecek cevapta olumsuz olacaktır. Yani kredi notu kavramı tüketiciler açısından çok önemli olup bilinmeyeni fazla olan bir platformdur. Bizde bu yazımızda sizlere kredi notu kavramının en merak edilen yönlerini belirtmeye çalışacağız.

Kredi Puanı 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Net bir bilgi olmamakla birlikte yapılan araştırmalarda kredi notu düşük insanların 1 ayda düzenli ödeme taktirinde 150-200 puan arası bir ilerleme olacağı gözlemlenmiştir. Peki kredi notu en yüksek kaçtır sorusunun yanıtı da 1900 olarak bilinmektedir. Her ay düzenli ödeme yaparak kredi sicilinizi olumlu yönde yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu bir nevi kişinin mali geçmişi. Tüketici ile banka arasındaki yapılan işlemler, para alışverişi ve diğer durumların rakamlara dökülmüş halidir. Yani tüketicinin bankadan çektiği kredi ve geri ödemesini yapması sürecidir. Kredi notu hesaplanırken sadece bireysel olarak bakılır. Bireysellik söz konusu olunca herkesin kredi notu da haliyle farklı olmakta. Bankalar kredi notu hesaplarken kendilerine özel yöntemlerle puanlama sistemine giderken herkes tarafından bilinen bazı durumları baz almaktadırlar. Yani tüketicinin kart ödemeleri ve kredi ödemeleri arasında yapılan bir incelemede diyebiliriz. Tüketici Kartın veya kredinin ödemelerini zamanında yapıyorsa kredi notu da iyi olur. Aksi halde çekilen kredinin aylık ödemesinin zamanında yapılmaması, kart ekstresinin gününde ödenmemesi kredi notunu aşağı çekecektir. Tüketicinin mevduat hesabında para olması veya olmaması da durumu etkiler, faturaların ödemelerinin zamanında yapılmaması kredi notunu etkileyen faktörlerdendir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır, En Yüksek Kaçtır?

Bankalar tarafından kredi müracaatlarına verilen yanıtlarda en önemli detayın kredi notları olduğunu daha önce de söylemiştik. Kredi notu bu kadar önemli iken hakkında hiç araştırma yaptınız mı? Nedir, puanlama sistemi neye göre, en yüksek not kaç en düşük kaç veya hangi rakamlar arasında yer alıyor diye düşündünüz mü? Kredi notu en yüksek kaç sorusunu baz alarak konuşalım. Okurlarımız arasında kredi notu aralığının kaç olduğunu, en düşük rakamın en yüksek rakamın neler olduğunu merak edenler vardır. Bu hususa açıklık getirelim. Kredi notu dediğimiz olay 0’dan başlayarak 1900’e kadar gidebilmektedir. Yani kredi notu en yüksek kaç diyenlerin cevabı 1900’dür. Kredi notunun aralığından bahsettik, gruplara göre nasıl adlandırıldıklarına da bakalım. Kişinin kredi notu 0-799 arasında ise çok riskli olarak görülmektedir, 800-1299 arasında ise orta riskli, 1300-1499 arasında ise sadece riskli iken 1500-1699 arasında ise iyi ve son olarak 1700-1900 arasında ise çok iyi olarak adlandırılmaktadır. Eğer tüketici bankaya kredi için başvuru yapacaksa notunun 1300 ve üzeri olması gerekmektedir. Bankalara veya tüketicilere bağlı özel bir durum olursa bu puan aşağı da çekilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar