Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Öğrenme

16.03.2017
613

Bir kişinin finansal yönden geçmişte yapmış olduğu; kredi kartları, aldığı krediler ve bunlara benzer kredi ödemelerinin de Kredi Kayıt Bürosu tarafından değerlendirilmesi sonucunda bireylerin kredi notu öğrenme süreci ve şahsına özel kredi notları ortaya çıkmaktadır. Kredi notu hesaplanırken her bankanın kendisine özgü farklı şekilde puanlama işlemi yer almaktadır. Kredi notunu etkileyen ilk unsur önceden alınmış olan kredilerin ya da kredi kartlarının oluşturduğu borcun ödenme durumu olmaktadır. Bundan sonra ise mevcut borç ve hesap durumu ortaya çıkmaktadır.

Birkaç farklı yöntem ile kredi notu öğrenme imkanı bulunmaktadır. İlk olarak bankalardan veznede sorgulatarak öğrenme imkanı yer almaktadır. Bundan başka Findeks adı verilen bir uygulamaya 8 TL ücret ödenerek öğrenme imkanı da yer almaktadır.

Şimdi kalkışsam bankalardan ne kadar kredi çekebilirim? Kredi kartı limitim ne kadar olur? Yapmam gereken benim unuttuğum bir ödeme var mı? Ödemelerimi aksatmış mıyım? Sorular birbirinden farklı, tek tek araştırmaya kalksak onca zamanımızı çöpe atacağız. Ama artık tüm bu soruları öğrenmenin kolay yolu var Akbank Direkt Mobil. Akbank Direkt Mobil’in telefonunuza yükleyerek kredi notunuzu öğrenebilir, ödemelerinizle ilgili bütün ayrıntılardan haberdar olabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Artık kredi çekerken, kredi kartı kullanırken vs. bankalar kredi notuna bakmaktalar. Kredi notu, diğer tüm bankalarda da olduğu gibi Akbank’ın da uyguladığı müşterinin öz geçmişini belirten bir referanstır. Tüketicinin ödemelerini nasıl yaptığı, hangi ilişkiler içerisinde bulunduğu sonucunda belirlenir.

Kredi notu hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Kredi notu tamamen tüketicinin geçmişi ile alakalı bir durumdur. Kredi notu, geçmişte tüketicinin kullandığı kredi kartları ve kredilerin ödeme durumları göz önüne alınarak hesaplanır. Yani tek düze bir durum söz konusu değildir. Bireyseldir.

Kredi notu yükseltme işlemi nasıl yapılır?

Eğer kredi notunuzdan memnun değilseniz, notunuz yükselsin istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Eğer kredi borçlarınızı ve kredi kartı taksitlerinizin ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirirseniz kredi notunuz yükselişe geçecektir. Yapmanız gereken tek şey ödemelere dikkat etmek. Geç yapmak veya hiç yapmamak kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Kredi notu ne anlama gelir?

Tüketicinin kredi notu hangi puan grubunda yer alıyorsa, bankacılık sektöründe sayıların karşılığı olan bir durum vardır. Yani tüketiciler sahip oldukları grubun simgesi ile değerlendirilirler. Şimdi bu puanlara bir göz atalım.

*0-500: Kredi notu bu puanlar aralığında olan tüketiciler kredi alırken oldukça zorlanır. Bankalar tarafından en çok riskli görülen rakam aralığıdır. Ayrıca en riskli görülen gruptur

*500-800: Bildiğiniz üzere eğer kredi alamıyorsanız bazı yöntemlere başvurarak işinizi kolaylaştırabiliyorsunuz. Kredi notu 500-800 aralığında olan tüketiciler de normalde kredi alması zor olan ancak kefil ve ipotek sayesinde kredi çekebilecek tüketiciler arasında yer alıyor.

*800-1100: bu grup bankacılık sektöründe az riskli olarak adlandırılır. Bu grupta yer alan tüketicilerin kredi çekebilmesi muhtemel bir durumdur.

-1100-1400: Kredi notu 1100-1400 olan tüketicilerin yer aldığı gruba kredi notu iyi kavramı kullanılır. Tüketici bu grupta yer alıyorsa kredi çekebilecek kadar kredi notu iyi olan, ödemelerini zamanında yapan kişiler olarak tanımlanmaktadırlar.

*1400- üzeri: Bu grupta yer alan kişiler bankalardan kolayca kredi çekebilirler.

Kredi notunuzu kolayca öğrenmek istiyorsanız Akbank Direkt Mobil’i telefonunuza yükleyin. Bu sayede kredi notunuz hakkında ne bilmek istiyorsanız, kredi notunuzun kaç olduğu gibi bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Akbank Direkt Mobil’i telefonunuza yükledikten sonra Başvuru ve Nakit İhtiyaçları Bölümüne girebilir daha sonra kredi notunuzu öğrenmek için Risk Raporu seçeneğine tıklayabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek bu kadar basit.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
  1. Erdem bey dedi ki:

    Açıklama güzel ve detaylı olmuş genelde finans sektöründe bu siteyi tercih etmekteyim