Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notum Neden Düşüyor 2020

18.01.2020
745

Kredi başvurusu yapan veya yapmayı düşünen kişiler daha önce kredi başvurusu yaptığım için mi, kredi notum düştü? Daha önce aldığım kredinin ödemesini aksattım acaba kredi notum düştü mü? Kredi notum neden düşüyor?  tarzında sorulara yanıt aramaktadırlar. Burada en önemli olan kişinin güncel durumudur.

 Kredi Notu Neden Düşer?

Tüm kredi kartı ve kredi ödemeleri, artı para denilen KMH ödemeleri, kısa bir süre gecikse bile sisteme geç ödeme olarak düşer kredi notunu olumsuz etkiler. Mevcut borç durumu, kredi notunu olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Bir başka faktör, yeni alınmış kredidir. Kredi notum neden düşüyor diye merak edenler bunu bilmelidir. Bankalar henüz ödenmemiş krediyi risk olarak görür. Kredi kullanıp düzenli ödemiş kişi, bankalar açısından güvenilir bir imaj oluşturmaktadır.

En merak edilen konular arasında bulunan kredi notum neden düşüyor sorusuna cevap verdik. Olumsuz yönlerini ele alarak siz değerli müşterilerimize bilgi verdik.

Kredi notu, finans merkezlerinin ve ya bankaların kişiler için oluşturmuş olduğu bir nevi sicil notudur. Bu not sayesinde kişiler ihtiyaç durumlarında bankalar ile birlikte çalışabilmektedir. Kredi notu, bankalar gözünde kişilerin profilini yansıtmaktadır. Yani banka sektöründe bir nevi kimlik anlamına geliyor demek yanlış olmayacaktır.

Kredi notu, kişilerin ihtiyaç halinde bankaya gitmesi ile birlikte işleme alınmaktadır. Kredi kartı kullanım başvuruları, kredi çekim başvuruları kredi notundan etkilenmektedir. Kredi notu sayesinde geçmiş dönemlerdeki ödeme alışkanlıklarınız ve ya ödeme düzenleriniz kontrol edilmektedir. Bu sayede örnek olarak, talep ettiğiniz kredi tutarları kredi notunuza göre büyük oranda düşüş göstermektedir.

Bu not, kişinin daha önceden almış olduğu banka kredilerini hangi şekilde, hangi sıklıkla ödediği, ödemelerin düzenli olup olmadığı gibi sebeplerden etkilenmektedir. Ek olarak kişilerin gelir durumları, geçmiş dönemlerde ve ya yakın dönemlerde bankalarla olan ilişkileri, bankalarda kullandığı hesap kartları ve bu hesap kartlarının içerisinde bulunan bakiyeler bu tür not değişimlerine etki etmektedir.

Kredi notları hiç bir zaman sabit kalmamaktadır. Ödenmesi gereken tutarın tam olarak ödenmemesi doğal olarak kredi notunu düşürecektir. Fakat en ufak ödeme süresinin gecikmesinde dahi bu not düşebilmekte. Ve notunuzun bir puan düşmesiyle bile birçok değişiklik olabileceği gibi, küsuratlı sıfır düşüş puanlarında bile ileride yapacak olduğunuz banka işlemlerinde bazı sorunlarla karşılaşabilmek mümkündür.

Kredilerini, kredi kartı ödemelerini düzenli ve sistemli bir şekilde ödeyen kişilerin kredi notlarının düşmesi mümkün değildir. Yüksek not sayesinde de her hangi bir ihtiyaç halinde bankalar tarafından bu kişiler oldukça desteklenmektedir. Kredi notu, kişinin bankalar gözünde kimliği olduğu için yüksek kredi notları da bankaların kişilere güven duymasını sağlayacaktır. Bu desteklerin yanında yüksek kredi miktarı verebilme seçeneğinden başka, birbirinden farklı ödeme yöntemi ve ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Bu sayede yüksek kredi notuna sahip kişilerin, kredi notunun düşmemesi için bankalar kişileri oldukça desteklemektedir. Notunun düşük olduğu kişilerde ise kredi kartı taleplerinde ve kredi başvurularında büyük sıkıntılar çıkıyor. Örneğin 5.000 TL’lik bir kredi kartı limiti, kredi notu sayesinde 500 TL’lere kadar inebilmektedir. Kredi taleplerinde ise genellikle miktar düşürümü değil, kredinin onaylanmaması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Düşüyor

Kredi notunun düşmesine birçok farklı durum sebep olmaktadır. Bu sebeplerden bir kaçına örnek verelim. Bunlardan birisi hepimiz yapmış olduğu asgari ödemelerdir. Asgari ödemeler, bankalar tarafından müşterilerine sağladıkları ödeme kolaylığıdır fakat kredi notu için olumsuz bir yöntemdir.

Bankanızdan kredi notunuzu öğrenerek işlem yapmak istiyorken, Kredi notum neden düşüyor sorusuna cevap aramaktayız. Bunun için birçok sebep varken en basit ödemeleri gözümüzden kaçırıyoruz

Kredi kartı ödemelerini ve ya kredi ödemelerini asgari tutar üzerinden yapan kişilerin kredi notları büyük ölçüde düşmektedir. Bu düşüşü engellemek için asgari tutarları değil, imkânınız varsa toplam borcu ödemelisiniz. Bu sayede kredi notunuzun düşüşünü engelleyebilirsiniz. Tek seferlik asgari tutarın ödenmesi büyük düşüşlere sebep olmasa da uzun vadede büyük not düşüşlerine sebep olmaktadır.

Kredi Notum Neden Düşüyor

Ödemelerin Gecikmesi Durumu

Diğer bir sebep, hepimizin aklına geleceği gibi ödemelerin gecikmesidir. Kredi ödemelerinde veyahut da kredi ödemelerinde 1 günlük gecikmeler dahi kredi notunu etkilemektedir. Bu gecikmeler asgari ödemelere nazaran çok büyük düşüşlere sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kredi kartı ödemesi ayın 20’sinde olan bir banka müşterisi, ödemesini ayın 21’inde yaparsa yaşanan bu 1 günlük gecikme, bankalar tarafından 1 aylık gecikme olarak görülür. Bu yüzden 1 aylık gecikmiş şekilde ödediğiniz kabul edilir ve bu sayede yüksek not düşüşleriyle karşılaşabilirsiniz. Kredi ödemelerinizi 1 gün geç ödemekle 30 gün geç ödemek aynı oranda notunuzu etkilemektedir. Bu yüzden yapılması gereken ödemelerde kişinin maddi durumuna göre 1 hafta öncesinden miktar hazır edilmelidir. Ve ya günü gününe ödenmelidir. Bu sayede düşüşü engellemekle kalmayıp, düzenli ödemeniz sayesinde de kredi notunuzun artışını sağlamış olacaksınız. Kısacası bütün ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmak en doğrusu aksi taktirde aklınıza ilk gelen soru kredi notum neden düşüyor olacaktır

Sigortasızlık, Çalışmama Durumu

Bir diğer sebep ise çalışmama durumudur. Banka müşterilerinin sigortaları yok ise ve ya her hangi bir işte çalışmıyorlar ise bankalar tarafından talepler kabul edilmemektedir. Bir süre önce bu talepler onaylanmaktaydı fakat 2013 yılında bankalarca çıkartılan yeni tasarılar sayesinde çalışmayan ve sigortası olmayan kişilere kredi çıkmamasıyla birlikte, kredi kartı kullanım imkânı da tanınmamaktadır. Bu bir çeşit, müşterileri korumaya yönelik işlemlerdendir. Bankalar tarafından ödeme gücü olmayan kişilere ödeyemeyecekleri meblağlar teslim edilmemektedir. Son tasarılar sayesinde bu işlem tamamen yasaklanmış durumdadır.

Kefil Olma Durumu

Diğer sebeplerden birisi de çok bilinmemesiyle birlikte kefil olmaktır. Birçoğumuz kendi kredi notumuz yüksek olduğu için çevremizdeki kişilere yardımcı olmak için kefil olmaktayız. Fakat kefil olunan bu kredi çekimlerinde kişilerin kendi kredi notları da etkilenmektedir. Ödemelerini düzgün ve günü gününe yapmayan kişiler sayesinde, aynı oranda olmasa da kefil olan kişinin de kredi notu büyük oranda düşmektedir. Bu sebepten kefil olunacak kişiler özenle seçilmelidir. Kefil olduğunuz kişiler sizin kredi notunuzu düzensiz ödemeleri sayesinde düşürebileceği gibi, düzenli ve sistemli ödemeler sayesinde de yükseltebilmektedir. Bu yüzden kefil olunacak kişi seçimi oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bankalara Ait Hesapların Kullanım Durumu

Neredeyse herkesin kredi kartı olmasa da banka kartı, banka hesabı mevcuttur. Kişilerin bankalarında bulunan miktarlar kredi notunu etkilemektedir. Hesap bakiyeleri yüksek olan kişilerin kredi notları olumlu, tahmin edebileceğimiz gibi hesap bakiyeleri düşük olan kişilerin de kredi notları olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu değişime ek olarak örnek vermek gerekirse A bankasında bulunan yüksek miktarlı hesabınız sayesinde A bankasından kredi kartı kullanımı ve kredi çekimi için daha çok desteklenirsiniz. B bankasında bulunan düşük miktarlı bakiyeleriniz içinse banka tarafından pek fazla destek göremezsiniz.

Bahsedilen sebeplerin tamamı kredi notlarını büyük oranda etkilemektedir. Bu değişimler sayesinde de kişilerin sonraki durumlarda doğacak ihtiyaçlarına karşılık bankalar tarafından farklı cevaplar verilmektedir. Bu bahsedilen durumlardan birini ve ya birden fazlasını yapan kişiler farkında olmadan kredi notlarını düşürmektedirler. Bankalar tarafından 0 ile 1100 puan arasında bulunan notlar düşük olarak belirlenmektedir. 0 ile 900 arası kredi notu bulunan kişiler kredi çekimlerinde zorlanmakta, 900 ile 1100 arasındaki kişiler ise kefilsiz kredi çekememektedir. Bu not aralığında olan kişilere verilen kredi kartı limitleri de oldukça düşük miktarlarda olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunun yükselmesi için en önemli koşul, kişilerin borcunun olmamasıdır. Borcunun olmadığı gibi, kredi notunun düşmesi için de bir sebep olmayacaktır. Geçmiş dönemlerden kalan borçların ödenmesi ve hali hazırda bulunan borçların ödenme zamanını geciktirmemek, kredi notlarını olumlu yönde oldukça fazla etkileyecektir.

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeler sayesinde artık kişilerin faturalarını ve taksitlerini düzenli şekillerde ödemesi bile kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Fakat bunun yanında önceden sadece bankalar tarafından önemli olan kredi notu, artık faturaların düzenli ödenmemesi halinde de eksi puan olarak değişecektir.

Kredi notunun yükseltilebilmesi için bir diğer seçenek de kefil olunması. Bahsettiğimiz gibi kefil olunan kişi kendisi kadar kefil olan kişiyi de etkilemektedir. Bu yüzden kefil olunan kişiyi iyi seçmek oldukça önemlidir. Bu sayede düzenli ödeme yapan kişiler sayesinde hem krediyi çeken kişinin kredi notu, hem de kefil olan kişinin kredi notu düzenli ve hızlı bir şekilde yükselmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.