Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim
9 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 190 kez okundu.

Banka kullanıcıları kredi notlarını, kredi kayıt bürolarının özel sitelerine girerek 8 TL ek ücret ödeyerek kredi notlarının puan bilgilerini öğrenebilmektedir. Diğer yöntem ise kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusuna ise banka tarafından, kredi notu sorgulama işlemlerini banka şubelerine giderek sorgulanabilir. Kredi başvurusu yaparken veya bankadan ricada bulunarak kredi not ortalamasını bankalardan da öğrenilebilir.

 

Kredi veya kredi kartı kullanıcıları için kredi notları her zaman önem taşımaktadır. Kredi notları her banka için farklı puanlama işlemini bankaya özel olarak yapmaktadır. Ancak ortalama olarak bankaların kredi notları birbirlerine yakın düzeyde olmaktadır. Banka kullanıcılarının kredi veya kredi kartı ödeme alışkanlıkları notunu %30 etkilerken, mevcut hesap ve borç durumları ise %25 etkilemektedir

Kredi notu, kişilerin bankalarla olan ilişkilerini etkileyen yegane durumdur. Bu puan kişinin gelir düzeyi, bankalarla olan çalışmaları, ödemelerindeki düzen gibi etkenler ile belirleniyor. Kredi notunu bilmek, kişinin bankalarla olan ilişkilerini düzenleme konusunda yardımcı olur. Eğer kredi notu düşükse bunu öğrenmek, bu puanı düzeltmek için bir fırsattır. Peki, kredi notunu öğrenmek için ne yapmak gerekmektedir? Bunu bazı yolları var.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenmek

Findeks olarak bilinen kurum, kredi kayıt bürosu tarafından tanınan bir şirkettir. Bu şirkete ait bir internet sitesi bulunmaktadır. Kredi notunu öğrenmek için önce bu siteye üye olmalısınız. Siteye üye olduktan sonra “kredi notunu öğren” kısmına tıklayarak sizden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri girince, kredi notunuz ekranda direk olarak size gösterilmektedir.

Findeks ile kredi notunu öğrenmek ücretli bir işlemdir. Bu işlem için güncel tutar 8 TL’dir. Bu tutarı siteye kredi kartınız aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Bunun dışında mobil ödeme de geçerlidir. Findeks tarafından size gösterilen kredi notunuz, kesin ve güvenilir bir bilgidir. Ayrıca Findeks kullanarak, bankalarla olan ilişkilerini kontrol altında tutabilir, bankalara olan borçlarınızı ve bunların ödemelerini Findeks aracılığı ile takip edebilirsiniz. Findeks platformuna üye olmak ücretsizdir. Ancak sitede yapacağınız bazı işlemler için ücret ödemeniz gerekiyor.

Kredi Notunu Bankalardan Öğrenmek

Findeks, kredi notu öğrenmek için son derece kolay bir yöntem. Fakat bunu kullanmak istemezseniz; bankalara bizzat başvurarak, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun iki yolu vardır. İlki, banka şubesine kendiniz gitmeli, görevli kişilerden kredi notunuzu öğrenmeyi talep etmelisiniz. Banka görevlileri, sisteme kimlik bilgilerini girdiğinde; sistemde kredi notunuzu rahatlıkla görüntülemektedir. Bunun dışında ikinci yol, bankaların internet siteleridir. Bankalar, internet sayfaları aracılığı ile kişilere kredi notunu sorgulama imkânı verebilir. Bunun için bankanın internet sitesine girerek, kredi notunu sorgulama kısmından işlem yapmanız mümkün. Fakat bu işlem de ücretli olabilir. Banka, sahip olduğunuz kredi kartından bu işlemin ücretini kesmektedir.

Çeşitli İnternet Sitelerinden Kredi Notunu Öğrenmek

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Şu ana kadar bahsedilen yöntemler, kredi notu öğrenmenin en yaygın ve en güvenilir yöntemlerdir. Bu yöntemler dışında bazı internet siteleri size, kredi notunuzu öğrenebileceğinizi söyleyebilir. Bu sitelerin büyük bir çoğunluğu, siz sisteme giriş yaptıktan ve kredi notunuzu öğrenmek için tıkladıktan sonra sizi, Findeks sayfasına yönlendirecektir. Çünkü kredi notunuzu ancak internet üzerinden Findeks aracılığı ile veya bankaların direk olarak kredi kayıt bürosuna bağlı olan sistemleri aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Bu iki sistemin dışında size, kredi notunuzu öğrenebileceğinizi söyleyen sistemlere dikkat etmeniz tavsiye edilir. İnternet üzerinde kredi notu öğrenme amacı ile kişileri siteye yönlendirerek, onların kişisel bilgilerini çalan platformlar bulunmaktadır. Bu yapılan şey, son zamanların en büyük internet sahtekârlıklarından biridir. Bu yüzden, bahsedilen yöntemlerin dışındaki bir yöntem ile kredi notunuzu öğrenmeye çalışmamalısınız.

Kredi Puanınız Sistem Tarafında Hesaplanmıyorsa

Bu durum bazen yaşanmaktadır. Fakat bu konuda endişe etmek yersizdir. Çünkü kredi puanınız hesaplanmıyorsa bu, puanınızın düşük olmasından çok daha iyi bir durumdur. Kredi puanınızın hesaplanmaması, diğer bir ifade ile sıfır olarak gösterilmesi, sizin kötü bir durumda olduğunuzu değil; bankalarla henüz herhangi bir çalışma yapmamış olmanızı göstermektedir.

Bankalarla çalışma yapmamış olmak, henüz hiçbir bankada bir hesabınızın, bir kredi kartınızın olmadığı ve hiçbir bankadan henüz bir kredi kullanmadığınız anlamına gelmektedir. Bu durumu düzeltmek, düşük olan bir kredi notunu düzeltmekten çok daha kolaydır. Bu durumda yapılacak olan şey, herhangi bir bankada bir hesap açtırmaktır. Açılan bu hesaba, her ay düzenli para akışı sağlanmalıdır. Yani belli dönemlerde bu hesaba para yatırıp çekebilirsiniz. Veya küçük de olsa bir birikiminiz varsa, bu parayı bir bankaya vadeli hesap açtırarak yatırmanız, sizin bankalarla bir çalışma başlatmanızı sağlar. Bu yapacağınız uygulamaların üzerine banka, sizi fark edecek ve size bir kredi kartı verecektir. Alacağınız bu kredi kartını düzenli olarak kullanıp, ekstresinin son ödeme gününü kaçırmadan ödeme yaparsanız; bu yapacağınız eylemler, başarılı bir kredi puanına ulaşmanıza yardımcı olur. Kredi puanınız iyi bir seviyeye ulaştığında, rahatlıkla kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notunu Niçin Öğrenmek Gerek

Kredi notunuzu bilmek, yakın zamanda kredi çekmeyi planlıyorsanız bu konuda size yardımcı olabilir. Bu sayede size ne kadar kredi verileceğini ya da kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bunu öğrenmek, size bankaya gidip kredi başvurusu yapmadan puanınızı öğrenme imkanı sunar. Çünkü bankalara giderek yaptığınız ve olumsuz sonuçlanan her kredi başvurusu, kredi puanınızı daha da düşürmektedir. Bu nedenle bankaya gitmeden önce kredi puanını öğrenmekte yarar vardır. Kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiyseniz, bunu yeni bir kredi başvurusu yapmadan yükseltmek, tamamen sizin elinizdedir. Çünkü kredi notu, kişinin bankalarla olan olumlu çalışmaları ile kısa sürede yükseltilebilecek bir puandır.

Kredi Notu Sorgulamasında Çıkan Puanlar

Findeks ile kredi notunuzu sorguladığınızda size 1 ile 1900 arasındaki rakamlardan oluşan bir tablo sunulur. Bu tablonun en yukarısında olan rakamlar 1700 ve 1900 puanları arasındadır. Kredi notu sorgulamanız bu puan aralığında ise bu, en iyi seviyedir. Kredi çekme ve kredi kartı alma konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. İkinci puan aralığı 1500 puandan başlayıp, 1699’a kadar uzanan kısımdır. Bu puanlar da gayet iyidir. Bu aralıktaki kimseler de, kredi hususunda herhangi bir problem yaşamazlar. Üçüncü puan aralığı, 1100-1499 arasında yer almaktadır. Bu grup, ilk iki gruptan daha alt bir seviyededir. “Az riskli” olarak adlandırılan bu puanlardaki kimseler, kredi alabilirler. Fakat bu kimselere kredi vermek ya da vermemek, tamamen bankanın kendi insiyatifine kalmıştır. Bu gruptaki müşterilerden, banka tarafından bir kefil istenebilir.

Kredi notu sorgulamasında dördüncü grup, 700-1099 arasında kalan puanlarla belirlenmektedir. Bu grup” yüksek risk” olarak adlandırılır. Yüksek risk grubundaki kimselerin, kredi çekme ve kredi kartı alma konusunda çok fazla şansa sahip olduğu söylenemez. Bu gruptaki müşteriler, eğer kendilerine ait ipotek edebilecekleri mallar varsa, bu malları bankaya göstererek düşük de olsa bir ihtimal, kredi alabilirler. Kredi notunda beşinci grup 1-699 arasında puana sahiptir. Bu kişiler, bankalarla olan çalışmalarında olumsuz bir sicil sergilemiş olan kişilerdir. Hatta bu grupta değerlendirilen müşteriler hakkında, adli takip süreci başlatılmış ve kara listeye girmiş olabilirler. “En Riskli” olarak Adlandırılan bu gruptaki kimselere, hiçbir banka tarafından kredi ve kredi kartı verilmez.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne yapılmalıdır

Kredi notunu yükseltmek için, bir müddet bankalara düzenli ödeme yapmak gerekmektedir. Hatta varsa kullanılan krediler ve kredi kartlarının ödemelerini, elinize geçen ilk para ile bir anda kapatmak, bankalar nazarında sizi iyi bir seviyeye getirecektir. Kredi notunu düşüren en büyük etken, düzensiz kredi kartı ödemeleridir. Kredi kartı ödemelerini bir düzene sokmak ve asla son ödeme gününü geçirmeden borcu yatırmak, yerinde bir davranıştır. Bütün bunların dışında, banka hesaplarınıza birkaç otomatik ödeme talimatı vermek, olumlu etki yaratır. Bu uygulamalardan kısa bir süre sonra kredi puanınızı rahatlıkla yükseltebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Neden Düşüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git