G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

28.03.2018
307

Özel sağlık sigortası nedir?

Meydana gelen bir rahatsızlık, hastalık ya da kaza sonucu oluşan yaralanmalarda gerek ayakta gerek yatarak yapılan tedavilerin masraflarının sigorta firması tarafından karşılanması özel sağlık sigortası olarak nitelendirilir. Özel sağlık sigortası ile ayakta ya da yatarak uygulanan tedavi masraflarının yanında, ameliyat giderleri, muayene ücretleri ve ilaçlar için yapılan giderler de karşılanmaktadır. Ek giderleri sigorta yaptırdığınız firma ile anlaşarak sigorta poliçesine ekleyebilir ve teminat bedellerini poliçede düzenleyebilirsiniz. Özel sağlık sigortası kişiye özel olmasının yanında aile içerisindeki diğer bireylere de yapılabilir. Yaşamı ve ilişkilerimizi en çok sağlık etkiler, bu yüzden sağlığın teminat altına alınması bireyde bir huzur ve rahatlama sağlar. Bu sigorta ile düşük prim ödeyerek sağlığınızı teminat altına almış olursunuz. Gelecek planlarınızı yaparken sağlığınızın teminat altında olduğunu bildiğiniz için daha rahat kararlar alır ve uygularsınız. Meydana gelebilecek bir sağlık sorununda tedavi ya da ameliyat masraflarını düşünmez ve maddi olarak ta sıkıntıya girmezsiniz. Bu yüzden özel sağlık sigortası yaptırılması çok önemlidir.

Özel sağlık sigortasının kapsamı ve avantajları

Özel sağlık sigortasının en büyük avantajı yatarak uygulanan tedavilerde masrafları karşılamasıdır. Yatarak uygulanan tedavilerde yapılacak ameliyatların, uygulanacak tedavilerin ve ilaçların giderleri sigorta firması tarafından karşılanır. Ayakta tedavi gerektiren rahatsızlıklarda muayene ücreti, hastanede yaptırılacak olan testler ve tetkiklerin giderleri ve kullanılan ilaçların masrafları sigorta kapsamında karşılanır. Sigorta poliçesi dahilinde isterseniz hem ayakta hem de yatarak uygulanan tedavi giderlerini yurt dışında da geçerli hale getirebilirsiniz. Doğum yapacak kişiler devlet hastanelerinde çok kişi olduğu için özel hastanelerde doğum yapmak isterler. Ancak özel hastanelerin tedavi ve ameliyat masrafları yüksek olduğundan buralarda doğum yapmaya çekinirler. Özel sağlık sigortası kapsamında doğum ve hamilelik teminatı da yaptırabilir ve hem hamilelik süresince olan tedavi giderlerini hem de doğum sırasındaki tedavi giderlerini karşılamaktan kurtulabilirsiniz. Bu teminat ile yüksek tedavi ve ameliyat giderlerinden kurtulmuş olursunuz. Doğum teminatının yanında yeni doğan bebek teminatı da yaptırarak bebeğinizi doğduktan sonra da sağlık açısından güvence altına alabilirsiniz. Yeni doğan bebek teminatı ile bebeğinizin doğumdan sonraki tetkik ve aşı gibi masraflar sigorta firması tarafından karşılanır. Check-up teminatı özel sağlık sigortası kapsamında yaptırılabilir ve düzenli aralıklarla tüm test ve tetkikleri yaptırarak sağlığınızı güvenceye almış olursunuz. Check-up teminatı dahilinde özel hastanelerde belirli dönemlerde senelik 1 defa yaptırdığınız tahlillerin, ultrason ve MR çekimlerinin, göz, kulak burun boğaz gibi muayenelerin masraflarını ödemekten kurtulursunuz. Özel sağlık sigortası kapsamında son zamanlarda yeni çıkarılan ve en çok kullanılan teminatlardan biri de estetik ve kozmetik teminatıdır. Bu teminat ile burun estetiği, botoks, saç ekimi, yağ aldırma ve diyetisyen tedavilerini yaptırabilirsiniz. Bu tedavilerin önemi ve fiyatı düşünüldüğünde özel sağlık sigortası ile bunların karşılanması çok büyük bir avantajdır. Dişlerinizin sağlıklı olarak kalmasını sağlamak için özel sağlık sigortası kapsamında diş teminatı yaptırabilirsiniz. Dişinizde meydana gelebilecek bir rahatsızlığı tedavi ettirmenin yanında diş beyazlatma gibi estetik tedavileri de bu teminat kapsamında karşılanabilmektedir.

Özel sağlık sigortası borç alt limit ve prim belirlemeleri neye göre yapılır?

Özel sağlık sigortasında belli ölçütler doğrultusunda borç limiti ve sigorta primi belirlenir. Bu ölçütler arasında en önemli olan geçmişte geçirilen bir hastalığın olup olmaması ve bu hastalığın tekrar edip etmeme durumudur. Bunun yanında sigorta yaptıracak kişinin yaşı ve aile bireylerinde kalıcı bir hastalığın olup olmaması da çok önemlidir. Sigorta yaptıracak kişinin evli olup olmadığı, cinsiyeti ve var olan hastalığının olup olmaması da sigorta pirimini etkilemektedir. Özel sağlık sigortası kapsamında alacağınız ek teminatlar da sigorta borcunu artırır. Özel sağlık sigortasında borç alt limitini düşük tutmak için limitli teminat alınabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak masrafların belli bir tutarına kadarını sigorta firması karşılamaktadır. Limitsiz teminatlarda ise tedavi ve ameliyat masraflarının tutarı ne olursa olsun sigorta firması karşılamaktadır. Bu yüzden limitli özel sağlık sigortası limitsiz özel sağlık sigortasına göre daha uygun sigorta prim tutarı sunmaktadır.

Özel sağlık sigortası borç online sorulama nasıl yapılır

Özel sağlık sigortası borç online sorulama nasıl yapılır?

Özel sağlık sigortası sorgulama işlemini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilir ve sigorta firmasına gitmeden önce fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası borç sorgulamasında sigorta yaptıracak kişinin yaşı ve cinsiyeti, boy ve kilosu, alkol ya da sigara kullanıp kullanmadığı, önceden bir hastalık geçirip geçirmediği, daha önce sağlık sigortası yaptırıp yaptırmadığı ve oturduğu il bilgileri gereklidir. Bu bilgiler özel sağlık sigortası fiyatlarını direk olarak etkilemektedir. Özel sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi almak için sigorta firmaları ile görüşebilir avantajlı kampanyaları ve ürünleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Sigorta yaptırmadan önce birden fazla sigorta firması ile görüşmeli ve paketlerin fiyatları hakkında bilgi alarak karşılaştırma yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü bazı sigorta firmaları ek teminatlarda daha uygun fiyatlar sunabilmekte ve ödeme koşullarında esneklik sağlayabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Sigortası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.