G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Konut Sigortası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

19.03.2018
236

Konut sigortası, evi ve ev içerisinde yaşayan tüm bireyleri koruma altına almakta olan en önemli sigorta çeşitlerinden birisidir. Konut sigortası nedir sorusunu soran her birey için bir yaşam güvencesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Konut sigortaları koruma altında olan evleri yıkımlardan, hırsızlık olaylarından, kazalardan ve terörden korumayı sağlayan etkili bir sigorta çeşididir. Her yeni günde nasıl bir problemin meydana gelebileceği bilinmediği için, konut sigortası yaptırmak her günü koruma altına alma açısından en doğrusudur. Tüm risklere karşı evi ve kişileri güvence altına almaktadır. Ev içerisinde yaşayan tüm bireyleri güvende hissettirecek bir sigortadır.

Aylık taksit ödemeleri ile evi sigorta altına almak mümkün olacaktır. Ev için bahsi geçmekte olan herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesi sonucunda çoğu zaman eşyalar da zarar görmektedir. Bu nedenle konut sigortası yaptırılırken ev içerisinde bulunan eşyalar ile birlikte bir sigorta gerçekleştirilmesi daha doğru olur. Bunun için farklı sigorta şirketleri bulunmaktadır. Konut sigortaları yıllık planlama ile gerçekleştirilir. Her sene yenilenmesi gerekebilir. Uzun dönem boyunca aynı sigorta şirketi aracılığı ile konut sigortası yaptırmak, beraberinde ödemeler için bazı indirim fırsatlarını da getirebilir. Ödemelerde yaşanacak aksaklıklar nedeniyle konut sigortasında borç konusu da gündeme gelebilir.

Borç konusunda konut sigortası ile ilgili şu bilgiye de dikkat edilmesi gerekir; evin yer aldığı il ve ilçeye bağlı olarak konut sigortası ödemelerinde farklı uygulamalar meydana gelebilir. Aynı zamanda binada yer alan daire ve kat sayısı, sigortası yapılacak olan evin bulunduğu kat, bina tarzı gibi etkenler de konut sigortası ödemelerine etki edecektir. Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olma şartı aranmaz, kiracılar da yalnızca eşya güvencesi alınması ile teminat sağlayabilirler.

Diğer tüm sigorta çeşitlerinde olduğu gibi konut sigortası için de internet üzerinden güvenle ve kolay bir şekilde hizmet almak mümkün. Sorgulama işlemleri için de sigorta acentelerini aramak, telefon görüşmeleri yapmak artık gerekmiyor. Online konut sigortası sorgulama hizmetleri sayesinde birkaç dakika içerisinde istenen bilgilere ulaşılabilmektedir

konut sigortasi sorgulama

Konut Sigortası İçin Sorgulama Yapmak

İnternet üzerinden konut sigortasında sorgulama yapılır mı sorusu için kolaylıkla yapılabileceğini söylemek mümkün. Hem tüm farklı sigorta şirketlerinin hem de devlete bağlı resmi sitelerin içerisinde online olarak sorgulama imkanı sunulmaktadır. Borç sorgulama ve diğer tüm konut sigortası işlemleri bu şekilde kolaylıkla halledilebilir. Bunun için sigortayı yaptırmış olan kişilerin bilgileri yeterli olacaktır. Online sorgulama sayesinde pratik bir şekilde bireyler konut sigortalarına dair son durumu inceleyebilirler.

Devlet Yoluyla Online Borç Sorgulama İmkanı

Devlete bağlı bir sistem üzerinden konut sigortası sorgulaması yapmak için e-devlet kullanımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kimlik doğrulama bilgileri olarak geçerli olan TC kimlik numarası, mobil imza ve internet imzası, bu sorgulama esnasında gerekecektir. Bu bilgileri eksiksiz giren ve e-devlet kullanımını aktif hale getiren her vatandaş, konut sigortası bilgilerine de ulaşabilecektir. Yine devlete bağlı olarak hizmet verebilecek olan diğer online sistemlerde de gerekli bazı bina bilgileri bulunmaktadır. Belli başlı gerekli bilgiler şöyledir;

– Sigortalı evin bulunduğu il, ilçe, bucak gibi adres bilgileri

– Evin bulunduğu binanın yapısı hakkında bilgi

– Evin bulunduğu binanın inşa edildiği yıl hakkında bilgi

– Evin toplam yüz ölçümü (m2cinsinden) bilgisi

– Konut sigortasının yenilenme bilgileri

Sigortası yapılan ya da yapılması planlanan binanın yer aldığı yerdeki iklim ve önceden meydana gelen doğal afetler dahi fiyatlandırmaları direkt olarak etkileyecektir. Bu durum tüm ödemeler ve mevcut borçlandırmalar için de geçerlidir.

Sigorta Şirketlerinin Online Sorgulama Sayfaları

Konut sigortasında limitler ve teminatlar yasalarla belirlenmekle birlikte, tüm içerik standarttır. Fakat konutun durumuna ve diğer yıllardaki mevcut olumsuz yaşanan olayların sayısına göre belirli prim seviyeleri uygulanır. Aynı zamanda belirli sigorta şirketleri müşterilerinin memnun kalması için konut sigortasına ek olarak bazı teminatları da ekleyerek konut sigorta paketlerini daha uygun hale getirir. Eşya teminatı da bunun bir örneğidir. Bu nedenle konut sigortası primleri ve borçlarında farklılıklar olabilir. Sigorta şirketlerinin sunmakta olduğu avantajları bir yerde görebilmek için online konut sigortası sorgulama bölümünde kişiden talep edilen bilgileri girmek yeterli olacaktır. Konut sigortası sorgulama için özel olarak hazırlanan borç ve diğer bilgileri sorgulama sayfasında en fazla birkaç dakika içinde fiyat görüntülemesi yapılabilir ve ilgili kişiye en uygun olan konut sigortası fırsatları da incelenebilir.

Her vatandaş, kendi faydalandığı sigorta şirketinin bilgilerine ve detaylarına göre hareket etmelidir. Mevcut sigorta şirketine ait olan konut sigortası için bilgiler değişiklik gösterdiğinde ya da yenileme dönemi geldiğinde, sadece o şirkete ait olan online sistemden sorgulama yapılmalıdır. Çünkü genel yasalar ile belirlenen konut sigortası içeriklerinin yanında, her sigorta şirketinin konut sigortasına bağlı sağlayacağı fırsatlar ve mevcut borçlarla ilgili düzenlemeleri farklılık gösterebilir. Her vatandaş kendi sigorta şirketi ile iletişime geçerek ya da internet sitesini kullanarak bilgi alabilir.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Değer Kaybı Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.