G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır

25.05.2018
259

Sigortalanan kişinin hastalanması veya kaza sonucunda oluşan sağlık sorunlarının ve tedavi masraflarının karşılanması için kişiye özel olarak hazırlanan poliçeler özel sağlık sigortası nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Seçilen kurum ve sigorta yaptıran kişinin belirlediği limitler kapsamında sigorta poliçesinde belirtilen risklere karşı koruma sağlayan özel sağlık sigortası genel ve özel şartlar ve teminatları kapsar.

Kişinin ihtiyaçlarına uygun en doğru poliçenin seçilmesi halinde 1 yıl boyunca muhtemel sorunlarda yaşanacak maddi masraflar sigortalının üstüne yıkılmaz. Özel sağlık sigortası uygulaması, sigorta yaptıran kişinin dilediği doktoru ve sağlık kurumunu seçmesine imkan tanır. Sigorta poliçesinin kapsamı dikkate alınarak sigortalının geçirdiği hastalık veya kaza sonucunda oluşacak sorunlar;

-Ayakta tedavi ve

-Yatarak tedavi şeklinde karşılanır.

Belirlenen özel şartlara göre tedavi masrafları yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da karşılanabilir.

Özel Sağlık Sigortası Primleri Neye Göre Belirlenir?

Hayat boyunca insanların yanında olan riskler özel sigorta hizmetleriyle güvence altına alınabilir. Bu risklerden biri ve belki de en önemlisi sağlıktır. Uzun süreli ve ciddi bir hastalığa yakalanma riski göz önüne alındığı zaman sağlık sigortası yaptırmak herkes için zorunludur. Özel sağlık sigortası her yıl yenilenir. Her yenileme döneminde ödenen prim artış gösterir.

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenler primler nasıl hesaplanır sorusunun cevabıyla yakından ilgilenir. Sigorta primlerini belirlemek, ilaveler yapmak tamamen sigortalının inisiyatifinde olan bir konudur. Yıllık olarak güncellenen rakamlar seçilen pakete, bir yıl önce yapılan harcamalara ve yakalanılan hastalığın içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Sigortalılık kapsamında yaşanan bir sorun nedeniyle ilave ihtiyaçların oluşması doğal olarak prim ödemelerinin de artmasına neden olur.

Özel sağlık sigortası primlerinin hesaplanması aşamasında hastaların sahip olacakları limitler ve güvenceleri dikkate alması son derece önemlidir. Güvence altına alınan risklerin sayısı ve önemi arttıkça prim rakamları da artar. Temelde ve başlangıçta sadece ihtiyaç duyulacak risklerin güvence altına alınması yeterli olacaktır. Prim ödemelerini aşağı çekmek isteyenler limitsiz sağlık güvencesi yerine belli bir katılım oranına sahip poliçeleri tercih edebilirler.

Sigorta şirketleri verdikleri hizmet hakkında müşterilerinin detaylı olarak bilgi sahibi olabilmeleri için 7/24 verdikleri çağrı merkezi üzerinden veya online hesaplama seçeneği üzerinden akıldaki sorulara net olarak cevap verebilirler. Belirlenen yasalar çerçevesinde hesaplanacak olan poliçe primleri müşterinin tercihlerine göre son halini alacaktır.

 Özel Sağlık Sigortası Primi Üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Yatarak tedavi, ayakta tedavi, tamamlayıcı özel sağlık sigortası, poliçenin yurt dışında yaşanan riskleri kapsaması sigorta primi üzerinde etkilidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken hususlar;

-Sigortalının fiziksel durumu,

-Seçilen sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlar,

-Sigortalının yaşı, cinsiyeti ve mesleği,

-Poliçeye ekletilen ilave teminatlar,

-Sağlık geçmişi ve

-Poliçe limitleridir.

Sigortalıların poliçelerini hazırlatmadan önce sağlık ihtiyaçlarını belirlemeleri ve bu plan dahilinde bir teminat satın almaları gereksiz masraflardan kaçınılmasını sağlar. Özel sağlık sigortası primlerinin vergi indirimine tabi tutulması da ödemelerin rahatlatılmasını sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; sık yurt dışına çıkan sigortalıların poliçelerine bu özelliği dahil ettirmeleri avantajlı olacaktır. Evlenen ve çocuk sahibi olmak isteyen kadın sigortalıların da gebelik ve doğum masraflarına ek olarak yeni doğan bebekleri için de ilave teminatlar yaptırması oluşacak masrafların paylaşılmasına yarar.

Özel Sağlık Sigortasında Online Hizmetler

Özel Sağlık Sigortasında Online Hizmetler

İnternetin her geçen gün daha yaygın olarak kullanılması hemen her sektörde online hizmetlerin verilmesini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle zaman açısından sıkıntı yaşayan müşteriler sağlık sigorta hesapları hizmetlerini online olarak alabilirler. Satın alma sürecinden poliçe düzenlenmesine kadar her işlem bilgisayar ortamında veya mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Online hizmetler kapsamında müşteriler farklı şirketlerin hizmetlerini ve bu hizmetler kapsamında ödenmesi gereken primleri de öğrenebilir ve karşılaştırabilirler.

Özellikle çalışanlar için dikkat çeken hizmetler sayesinde zaman alıcı ve uğraştrıcı prosedürler kısa sürede tamamlanabilir. Online özel sağlık sigortası teklifi, teminatların belirlenmesi, diğer firmalarla karşılaştırılması, poliçenin hazırlanması ve postaya verilmesi, gerekli durumlarda yaşanan sorunun sigorta şirketine iletilmesi ve akla gelen her türlü soru ve yardım süreci internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

En uygun fiyat teklifini almak, sigorta danışmanıyla görüşmek ve poliçe detayları hakkında bilgi almak için çağrı merkezi elemanları ile de görüşmeler sağlanabilir. Kendisi ve sevdikleri için özel sağlık sigortası hizmeti almak isteyenler için hazırlanan hizmetler kısa sürede sağlık harcamalarının yük olmaktan çıkmasını ve yaşamın daha kaliteli bir hale gelmesini sağlar. Küçük primler ödeyerek geleceğini ve sağlığını güvence altına alanlar; tıbbi destek, tedavi masrafları ve ilaç harcamalarını belirlenen teminat kapsamında sigortalandıkları kurumdan karşılayabilirler.

Sağlıklı bir geleceğe yapılan yatırım olarak görülen sigorta poliçeleri, sağlığın yerinde olduğu dönemlerde bir külfet olarak görülse de sağlığın kaybedilmesi durumunda son derece önemli bir ihtiyaç olduğu anlaşılan ürünler arasında gösterilebilir. Özel sağlık sigortası hizmetleri bir sigorta türü olarak görülmemeli ve gelecekte olması muhtemel risklerin güvence altına alınması olarak değerlendirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.