Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir

14.06.2018
227

Sağlık sigortası nedir? sorusunun cevabı; sağlık sigortası yaptıran kişilerin hastalığı veya kazaları sonucu oluşacak sağlık harcamalarının karşılanması amacı ile hazırlanan kişilere özel planlardır. Sağlık sigortasında limitler belirlenir. Özel ve genel şartların dahilinde daha önceden sigorta poliçelerindeki risklere karşı kişileri korur. Poliçelerin en önemli unsurlarından biri genel ve özel şartlar olarak bilinir. Kişiye uygun poliçe seçilmesi oldukça önemlidir. Özel şartlar bölümündeki sigorta hizmetleri her sigorta şirketinde farklıdır. Özel sağlık sigortaları, sigorta yaptıranlara istedikleri doktor ya da sağlık kurumlarında tedavi olabilme olanağı sağlar. Bütün tedavileri yurt içi veya yurt dışında da karşılar.

Özel sağlık sigortasının kişilere sağladığı avantajlar;

Özel sağlık sigortası kişilerin her zaman ihtiyaç duyacağı bir sigortadır. İnsanlar yaşadıkları sürece sağlık sorunları yaşar. Kişi her ne kadar önem almaya çalışsa da aniden gelişen olaylar sonucu rahatsızlanabilir. Genellikle çoğu insan başına bir iş gelmeden sigortaların önemini anlayamaz.

Kişinin herhangi bir hastalık veya kaza geçirmesi sonucu tedavi görmesi gerektiği zaman özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceği masrafların çok altında bedel ödeyerek yararlanabilir. Özel sağlık sigortası istenilen her doktor veya sağlık kurumunda kullanılabilir. Özel sağlık kuruluşlarındaki en kaliteli hizmetle kişi kendini ayrıcalıklı hisseder. Kişiler özel sağlık sigortasından poliçe süresi olan 1 yıl boyunca yararlanabilir.

Kimler sağlık sigortası yaptırır?

Özel sağlık sigortalarından 18 – 65 yaş aralığındaki kişiler yararlanabilir. Fakat bu yaş aralığı şirketler arasında değişiklik gösterebilir. Bazı şirketler de yeni doğan bebeklere bile sağlık sigortası yapılmaktadır. Yaş sınırlarına uyan herkes kendisi veya ailesi için özel sağlık sigortasından yaptırabilir. Sağlık sigortaları, istenildiği zaman yapılabilir veya değiştirilebilir, ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Rutin kontrol masraflarını bazı sigorta şirketlerinde poliçeler kapsamaktadır. Bu işlev her sigorta şirketine göre değişmektedir. Rutin kontrol işlemlerinden yararlanabilmek için sigortalı kişinin bir ağrısının olması veya herhangi bir rahatsızlık yaşaması gerekir. Özel sağlık sigortası kapsamına giren rutin kontroller; check- up, mamografi, prostat spesifik antijen- prostat kanseri kontrolü (PSA) dür. Özel sağlık sigortalarının kapsadığı tedaviler ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ayakta tedavi ve yatarak tedavi masraflarıdır. Tedavi masrafları sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterebilir. Ayakta tedavi teminatında; doktor muayenesi, ilaçlar, fizik tedavi, röntgen, tahlil gibi masrafları karşılar. Yatarak tedavi de ise hastane de kalmayı gereken tedavileri ve kemoterapi, radyoterapi gibi masrafları karşılar.

Özel sağlık sigortasında vergi indirimleri;

Özel sağlık sigortasında primleri ödenen tüm aile bireyleri için vergi indirimi alınabilir. Vergi indirimi için yapılması gereken tek şey sigorta ettiren olmaktır. Özel sağlık sigortası primlerini memur, işçi, beyaz yakalı, serbest meslekte çalışanlar, iş yeri sahibi herkes vergi indirimlerinden faydalanabilir.

Eski yıllara göre daha çok rağbet gören özel sağlık sigortaları %5 lik vergi indirimine sahipti. Fakat Gelir İdare Başkanlığının 23-10-2012 yılındaki duyurusunda 1-1-2013 den itibaren bu oran oldu. Böylelikle özel sağlık sigortası yaptıran kişiler yüksek miktarda vergi indirimi alır. Özel sağlık sigortalarında alınacak en fazla vergi indirimi, o yılki asgari ücret ile sınırlandırılmaktadır. Aynı zamanda maaşının i ödenen primden fazla olan kişilerin vergi iadeleri de prime ödenen miktarlar ile sınırlıdır. Maaşlarından daha az kesinti olacak sigortaları, poliçelerinde yer alan eş ve çocukları için de vergi indirimden faydalanabilecek. Yani böylece sigortalı kişinin maaşından daha az miktar kesinti olacaktır. Özel sağlık sigortası vergi indirimi alabilmek için yapılması gereken, poliçe ödemesi yapıldığına dair makbuz veya kredi kartı ekstresini, poliçe örneği ile beraber şirketin maaş hesaplamalarını yapan birimlere veya muhasebe bölümlerine ulaştırılmalıdır.

Özel sağlık sigorta vergisi ne kadar? diye sorulan soruya cevap olarak şu örnek verilebilir. 2000 tl aylık ücret olan bir kişi 300 tl ye kadar indirimden faydalanabilir. Ocak ayında bu kişi 300*0.15 = 45 Tl vergi avantajı sağlar. Yani 300 tl ödemesi gerekirken 255 tl öder.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından çıkarılan vergi ise sağlık vergisi olarak bilinmektedir. Bu vergiye göre sgk nın her bir paket sigara ve içki şişesinden gelen gelirin yüzde 1 veya 2 si oranında pay alması gerektiği belirtiliyor. Toplanan bu gelirin ise akciğer, gırtlak gibi kanser türleri, kalp damar hastalıkları gibi sigara ve alkole bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılacağı belirtilmiştir.

Görüldüğü gibi özel sağlık sigortası yaptırmanın önemi hastalar için büyüktür. Küçük primler ödeyerek büyük masraflardan kurtulunur. Özel sağlık sigortası fiyatları da sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterir. Bu fiyatları alınan teminat ve limitler, kişisel bilgiler de etkiler. Örneğin, daha önce geçirilen bir hastalık olduğu zaman sigorta fiyatı yükselir. Bunun nedeni ise hastalığın tekrar etme riskinin fazla olmasıdır. Bu gibi nedenler ile kişiler çok fazla zaman kaybetmeden kendine en uygun özel sağlık sigortası şirketi bulmalı ve sigorta şirketlerinin olanaklarından faydalanmalıdır. Böylece daha uygun fiyatlar ile tedavi olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.