Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Sıfır Faizli 50 Bin Lira Kredi 2020’de Tüm Esnafa Verilecek

09.02.2020
599

Esnaflarımızın Tümüne KOSGEB tarafından 2020 yılında 50 bin lira faizsiz kredi verilecek!

Tüm esnafa derin bir oh çektiren müjde geldi! Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Tüm esnafa 50 bin TL hibe kredi verileceğini belirtti. Bildiğiniz üzere 2020 yılında Cazibe Programı gerçekleştirilecek ve bu program ile 23 ilden 500 binden fazla kişiye iş imkanı sağlanacak. Başbakanımız, işletmelerin bu sayede daha rahat olacağın, ekonomi açısından ferahlayacağını belirtti.

Bildiğiniz gibi devlet söz konusu istihdam olunca elini eksik etmiyor. Aynı şekilde 2020 yılında da zanaatkarlar ve esnaf yine devlet güvencesinde olacak. Yeni habere göre KOBİ’lere özel 50 bin TL sıfır faizli kredi verilecek ve bu krediden 15 binden fazla iş yeri faydalanabilecek. Ancak başvuru yapan esnaf sayısı belirtilen rakamın üzerinde ve artı 256 bin esnaf daha başvuru yapmış durumda. Takvim gazetesinden gelen haberle esnafın sevinci daha da arttı ve Yıldırım’ın faizsiz krediyi herkese vereceğiz dediği belirtildi.

Esnafa faizsiz 50 bin lira kredi 2020’de verilecek!

İşletmeniz var ancak devletin sağladığı bu olanaktan faydalanamam diye düşünmeyin. Gelen açıklamaya göre KOSGEB tarafından bu yılda verilecek 50 bin TL faizsiz krediden sadece müşkül durumda olan esnaf değil işletme sahibi olan herkes faydalanabilecek. Planlar bu doğrultuda. Ekonomik anlamda fazlasıyla sıkıntı yaşadım diyorsanız da merak etmeyin! 2018 yılında KOSGEB tarafından yapılan hibe, destek ve teşviklerden yararlanamadıysanız, siciliniz bozuk olduğu için de banka kapılarından olumsuz cevap alarak döndüyseniz kredi sicil affı sizin için bir nimet. Esnaf 2020 yılında ekonomik açıdan kalkınmak adına devletten 50 bin TL faizsiz kredi alabilecek.

Esnafa bir müjde daha verelim. Bildiğiniz gibi ahilik fonu altında bir yapı bulunmakta her ay bu fonda birikim gerçekleştiren esnaf iş yerinden ayrılma gereği duyduğunda, kovulduğunda vs. SSK’lı çalışanların faydalandığı gibi işsizlik maaşından faydalanabilecek. Esnafın iş yeri batarsa veya iş yerini çalıştırmayı bırakırsa ve daha sonra İŞ-KUR’a başvuru gerçekleştirirse işsizlik maaşı düzenlenecek, esnaf 1400 TL gibi bir işsizlik maaşı alabilecek.

Devlet yeni iş alanları için, var olanların kendilerini yenilemesi için çalışmalara 2020 yılında da son sürat devam ediyor. Gerek anayasa değişikliği paketi gerek ekonomiyi kalkındıracak esnaf destekleri ile devlet yakından alakadar oluyor. Eskiden yeni bir işe girmek, işini büyütmek, bayilik almak yada şube açmak isteyen tüketiciler önce bankaların kapısına giderken şimdi bu durum devlet kapısı olarak değişti. KOSGEB tarafından sunulan 0 faizli krediden bütün esnaf faydalanabiliyor. Bu imkanlardan faydalanmak için yapılması gereken tek şey KOSGEB’in hizmet noktalarından birine giderek üye olmak ve gerekli işlemleri öğrenmek. Gerekli olan şeyler iş yerinin E-KOBİ’de kaydının bulunması, beyanname verilmesidir. Devlet bu belgeler sayesinde iş yerinin hangi alanlarda faaliyet gösterdiğini, iş yerinin durumunu gözden geçirerek kendilerine gelen isteği değerlendirme altına alıyor.

Devlet kapısı herkes için bir seçenek değil. Başvuran onlarca insan arasında kendine sıra gelmeyeceğini düşünen esnaf KOBİ kredisi veren bankaları araştırıyor. Ancak bu tarz durumlarda Yıldırım’ın belirttiği Esnaflara 2020’de 50 Bin Lira Hibe Verilecek haberini akıllardan çıkarmamak gerek. Bu haber sebebi ile esnafa kesinlikle KOSGEB’e başvurmalarını ve kayıt işlemlerinin ardından başvuru zamanlarını takip etmelerini öneririz.

ESNAFA 2020’DE 5 PUANLIK BAĞ-KUR İNDİRİMİ

2020 yılı birçok yeniliği içinde barındırıyor. Bunlardan bir diğeri de Bağ-kur ödeme miktarı. Esnaf artık en az 613,24 TL en çok 4.599 TL Bağ-kur primi ödeyecek. Bağ-kur primlerini düzenli olarak yatıran esnaf 5 puan indirim alacak, ödemeleri hafifleyecek.  Puan indirim sayesinde esnaf en az 524 TL en fazla 3.932 TL gibi bir ödeme yapacak. Eğer esnaf primini düzenli olarak yatırırsa 88-666 TL arasındaki tutarlarla ödeme yapabilecek. Bu durumdan 2016 yılında yapılandırma olanağından yararlanan esnafta yararlanabilir ancak sözleşmesine bağlı kalmalı, ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam etmelidir. Puan indiriminden faydalanmak için başvuru yapmaya da gerek yok.

2020 yılında tüm esnafımıza verilecek olan 50 bin lira sıfır faizli kredi ‘ nin başvuru tarihleri henüz açıklanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2020 başlıklı makalemizde devlet hibe kredi başvurusu, hibe kredi ve hibe kredi başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.