Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır ? Kosgeb Neden Ödeme Yapmıyor?

25.02.2020
764

Kosgeb Kredisi başvurusu ile yılda milyonlarca insan kosgeb Kredisi den faydalanmakta. Fakat bazen kosgeb ödeme yapmıyor veya ödeme geciktirebiliyor. Kosgebden nasıl ödeme alınır şimdi buna bakalım.

Kosgeb Kredisi Kimler Alabilir ?

Kosgeb Kredisi Küçük ya da orta ölçekli olarak tabir edilen işletmelerin gelişmesi ve büyümesini sağlamak amacıyla kurulan ve devlet tarafından görevlendirilen bir kurum olan Kosgeb, bu amaç doğrultusunda işletmelere kredi, eğitim ve hibe desteği vermektedir. Yani bu desteklerden yararlanmak için ya mevcut bir işletmenizin olmasa veya yeni bir işletme kurmanız gerekmektedir. Yeni bir işletme kurmak isteyenler işletmelerinin sektör olarak Kosgeb iş sektöründe yer alıp almadığına bakmak zorundadırlar.

Mevcut işletme sahipleri ise işletmelerine kredi ya da hibe desteği verilip verilmediğini Kosgeb destek programı aracılığıyla öğrenmelidirler. Kosgeb tarafından belirlenen şartları yerine getiren işletme sahipleri ya da girişimciler Kosgeb şubesine kredi için başvuru yapabilirler. Başvuru yapılması kredinin onaylanacağı anlamına gelmez. Kosgeb inceleme yaptıktan sonra başvuruları değerlendirir ve sonuca bağlar. Bu yüzden bazı işletme sahipleri ya da girişimcilere ödeme yapılmaz. Kosgeb kimlere ödeme yapmaz konusuna bakacak olursak;

kosgeb kredi

Kosgeb Neden Ödeme Yapmıyor?

Kosgeb her başvuru değerlendirmeye alır ve değerlendirme sonrası uygun bulunan başvurulara kredi alma olanağı tanır. Bazı durumlarda bu başvurular olumsuz sonuçlanır ve işletme sahibi ile girişimciye kredi ödemesi yapılmaz. Kosgeb neden ödeme yapmaz sorusunun cevabı birçok sebepten oluşmaktadır. Öncelikle Kosgeb kriterlerine uymayan kişiler ödeme alamaz.

Ödeme alamayacak olan kişiler; yeni girişimcilerde, Kosgeb kurumunun belirlediği iş faaliyetleri için işletme açma talebinde bulunmayanlardır. Mevcut işletme sahiplerinde ise işletmelerinin faaliyet gösterdiği sektörün Kosgeb destek programında bulunmaması ya da işletmelerinin kurum veri tabanına kayıtlarının olmamasıdır. Bunların yanında başvuru için gerekli olan belgelerin eksik ya da hatalı olmasından dolayı da başvurunuz ret edilebilir ve ödeme yapılmayabilir.

Bazı durumlarda ise Kosgeb Kurumu kredi başvurunuzu olumlu sonuçlandırsa bile kredi alamazsınız. Çünkü bu kredilerde kredi tutarını banka vermektedir, bankanın verdiği kredinin faizini ise Kosgeb kurumu sizin adınıza karşılamaktadır. Bu yüzden başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunmanız gerekir.

Banka kredi başvurunuzu onaylarsa krediyi bankadan çekebilirsiniz ve çektiğiniz kredini sadece anaparasını siz ödersiniz, faizini ise Kosgeb ödemektedir. Banka kredi başvurunuzu kabul etmezse kredi alamazsınız. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda mevcut borcunuzun olmaması çok önemlidir.

Kosgeb İletişim Numarası Nedir?

KOSGEB Ankara merkezli çalışan bir kuruluştur. Yapmış olduğunuz başvurular yada girişimler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken işlem bulunduğunuz ile bağlı KOSGEB merkezlerine gitmektedir, Genel merkez ile görüşme yapmak için e-posta yada telefon şeçenekleri kullanılmaktadır. KOSGEB iletişim Bilgileri İse Şu Şekildedir : TEL :0 312 595 28 00

Senetle Kredi Nasıl Alınır ?

Günlük Dolar Yorumları

 

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Danışmanlık Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.