G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trafik Sigortası Çekici Hizmetini Karşılar Mı?

19.02.2018
673

Tüm araç kullanıcıları için önemli olan konulardan birisi de araçların sigorta işlemleridir. Araçların sigorta işlemleri kapsamında araçların ve araç sürücülerinin yararlanabileceği çok önemli haklar söz konusudur. Bu haklardan birisi de araçların olağan üstü durumlarda çekici hizmetleri almasıdır. Sigorta kapsamında değerlendirilen ve araç sahiplerinin işlemlerini kolaylaştıran önemli konulardan birisi olan çekici işlemleri sigorta kapsamında değerlendirilen en önemli konuların başında geliyor. Araçların kaza durumlarında, yağmur ve kar gibi yağışa bağlı olarak trafik dışı kalması ve arızalanmaları durumunda sigorta kapsamında çekici hizmetlerinden yararlanmaları söz konusudur. Araçların sigorta işlemleri yapılırken bu husus özellikle araç sürücüleri tarafından kontrol edilmesi ve sigorta kapsamında çekici hizmetleri söz konusu değilse bu durum sigorta şirketine belirtilmelidir. Bazı sigorta firmaları ise çekici hizmetlerini ekstra ücret talep ederek sürücülerin hizmetine sunuyor. Hizmet bünyesinde ücretli olsun olmasın mutlaka çekici hizmetlerinin sigorta kapsamında yer alması sürücüler için hayati önem taşıyor. Sigorta kapsamı dışında kalan çekici hizmetlerinde çekici bedeli yüksek miktarlarda seyretmesi sürücüleri hem maddi anlamda yıpratıyor hem de araçlarının herhangi bir nedene bağlı olarak ne zaman sorun ile karşılaşacağını bilmemelerinden dolayı bazı durumlara hazırlıksız yakalanmaları durumunu ortaya çıkarıyor.

Araçların Çekilmesi İle İlgili Hizmetler

Araçların olağan dışı durumlar neticesinde yolda kalması, kaza hali ve iklim şartları nedeni ile çekiciye ihtiyaç duyulduğunda önceki yıllarda sigorta hizmeti dışında kalması durumunda belirli ücretler karşılığında araçların çekilme hizmetleri yerine getiriliyordu. Aynı hizmetler günümüzde de devam ediyor. Ancak sigorta kapsamı dışında kalan çekici hizmetlerinde arabanın çekilmesi halinde sürücülerin araçları teslim almaları, araçların çekileceği yerler gibi konusunda bir takım zorluklar ile karşılaştıkları biliniyordu. Son zamanlarda sürücülerin yaşamış oldukları bu zorluklar göz önüne alınarak birçok sigorta firması tarafından çekici hizmeti sigorta kapsamı durumunda değerlendirilerek araçların güvenli ve kaliteli bir şekilde çekilmeleri sağlanıyor. Bu nedenle birçok araç sürücüsünün trafik sigortası çekici masrafını karşılar mı sorusuna cevap olarak birçok kaynakta sigorta şirketlerinin çekici bedellerini ödediği yönündedir. Araçların çekici hizmetleri her yıl sigorta işlemleri yenilendiğinde yenilenerek sigorta kapsamı içerisinde çekici hizmetleri alınması devam ediyor durumda sürücülerin hizmetine sunuluyor.

Araçlara Neden Sigorta Yaptırılmalıdır?

Gelecek ile ilgili hiç kimsenin kesin bir ön görüsü olmamasından dolayı bir kaç saniye sonrasında dahi nelerin olabileceğini kestirmek mümkün değildir. Bu nedenle hayatın olağan akışı içerisinde gerçekleşebilecek güzel şeyler olduğu gibi istenmeyen durumlarla da karşılaşmak mümkündür. Bu istenmeyecek olayların başında kaza ve hasar gibi durumlarda söz konusu olabiliyor. Bu nedenle trafik sigortası ile birlikte araç sürücülerinin mal ve can kayıpları konusunda önemli bir adım atılmış olunuyor. Önceli yıllarda araçların sigorta işlemleri sürücülerin kendi insiyatifine bırakılırken sonraları devlet tarafından çıkarılan kanunlar ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle her yıl yapılan denetlemeler ile araçların sigortalarının yaptırılıp yaptırılmadığı kontrol edilerek sigortası olmayan araçların sigorta yaptırılması konusunda uyarılar verildiği gibi belirtilen süreler içerisinde sigorta yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımlar da uygulanıyor. Sigorta işlemleri zorunlu bir hale geldikten sonra sigorta firmalarına verilen önem de oldukça fazla bir duruma gelmiştir. Bu nedenle sigorta firmalarının devlet tekelinde olan ve olmayan özel sigorta firmaları olarak da hizmet vermesi neticesinde ülkemizde bulunan milyonlarca motorlu araçlar ile ilgili kapsamlı bir şekilde sigorta işlemlerine başlanmıştır. Sigorta firmaları zorunlu hale gelen araç sigortası ile birlikte sigorta işlemlerini zorunluluk esasının haricinde sigorta firması tarafından verilen başkaca hizmetlerle de kaliteli hizmetlerin sunumunu yapar hale gelmişlerdir. Bu hizmetlerden birisi de trafik sigortası çekici hizmeti olarak ön plana çıkıyor.

Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır

Sigorta firmalarının araç sürücülerine sunmuş oldukları trafik sigortası kapsamında araçların bu imkanlardan yararlanmaları için gerekli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikle araçların rutin muayenelerinin yapıldığını gösterir belge ile birlikte sürücülere ait ehliyet ve ruhsat bilgilerinin sigorta firmasına ibraz edilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin yapılmasından sonra araç için 6 aylık ve yıllık sigorta seçenekleri araç sürücülerine sunuluyor. Araç sürücüleri kendilerine sunulan tercihlerden birisini tercih ederek araçlarının belirlenen süreler içerisinde sigortalanmasını sağlıyorlar. Bu sürenin bitimine yakın bir zaman diliminde sigorta firmaları araç sürücülerini araç sigortalarının bitimine az bir süre kaldığı yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Bu uyarı neticesinde araç sürücüleri sigortalarının ne kadar süre sonra biteceğini öğrenerek araç sigortalarının yenilenmesi için gerekli işlemleri yapması konusunda bilgilendiriliyor. Sigorta firmalarının aynı zamanda internet sitelerinden de araçların sigorta süreleri konusunda araç sahiplerine bilgiler veriliyor. Bunun yanı sıra e-devlet hizmeti kapsamında da araçların sigorta durumları ile ilgili kapsamlı bilgi almak mümkün hale gelmiştir. Araçların sigorta faaliyetleri araç sürücülerine büyük güven verirken araçların kaza ve hasar durumlarında da araç sürücülerine maddi anlamda zorluk çıkarmaması oldukça önemli bir durum olarak biliniyor. Bu nedenle araç sürücüleri sigorta firmalarının birçok sigorta çeşidinden yararlanabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Çalınan Aracı Karşılar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.