Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Para Kazanmanın Yolları

25.11.2016
465

Dünya üzerinde binlerce insanın kazanmak için yıllarca kafa yorduğu, karmaşık  gibi görünen bir sistematiktir borsa.  Her gün  borsa uzmanları “nasıl kazanılır” temalı yorumlar yaparlar çeşitli mecralarda.  Ben de kendi kanaatimce ve yılların verdiği tecrübeye güverek, bu işe meraklı olanlara ya da yeni başlayacaklara borsanın ne olduğunu, nasıl yatırım yapılması gerektiğini, yatırım yapılırken nelere dikkat etmek lazım, anlatmaya çalışacağım.

Borsa nedir?

Borsa, hisselerini halka açmış şirketlerin günlük kazanç-kayıp işlemleridir kısaca. Şirketler sermaye yaratma amaçlı, toplam değerlerini halkla bölüşmeyi tercih ederler . Bu tercihin adı ise hisse senedi satımıdır. Açıklayıcı olması hususunda bir de örnek vermek gerekirse: Tarlada daha önceden ektiğimiz ve büyümesini beklediğimiz orta boy bir karpuzumuz var. Ben kötü gitme ihtimali olan hava koşullarından dolayı zarar etmek istemiyor ve bulabildiğim kadar ortak bulmaya çalışıyorum. Giren ortaklar, eğer karpuz sorunsuz büyürse yatırdıkları para üzerinden yüzde 10 fazlasını kazanacaklar. Karpuz çok fazla büyümezse zarar fazla olmayacağından ne kar ne de zarar edecekler. Ancak karpuz kötü hava şartlarından ötürü büyümez ise bütün ortaklar zarar edecekler. İşte borsa da aşağı yukarı bunun gibi bir şeydir.

borsada-para-kazanma-yollari

Borsada nasıl yatırım yapılır?

Borsada yatırım yapmak aceleye gelmeyen, tecrübe isteyen bir iştir. Öncelikle bu işe başlamak isteyen yatırımcıların kesinlikle ekonomi ile haşır neşir olmaları şart. En azından hangi olaylarda nelerin etkileneceğini ön görmeleri gerekir. Mesela, ticaret hacminin önemli bir bölümünü petrolün oluşturduğu bir ülkede siyasi birtakım bozukluklar mevcutsa  ya da halk isyan halindeyse, o ülkedeki petrol üretimi azalacağından petrol fiyatları yükselir. Daha önce de dediğim gibi, evvela olaylara karşı petrolün, doların, altın piyasasının nasıl etkiyeceğini iyi kestirmek gerekiyor. Aslında Borsa sırları  dediğimiz kavramın bütününe yakınını  bu ön görüler oluşturur.

Borsada hızlı para kazanma yöntemleri neler?

Borsada hızlı para kazanmak, ekonomiye ne kadar hakim olursanız olun kolay değildir. Kısa vadede hızlı para kazanmaktan söz ediyorsak , bu biraz da şansın yaveriyle mümkün olabilir. Daha önceden yatırım yapmış, kar marjını birkaç aydır istikrarlı bir şekilde yükselten bir şirketten hisse senedini alırsanız, o dönem kazanma şansınız bir hayli yüksek olacaktır. Ancak kar marjını üst üste arttırabilen  şirketler, hisse ortaklarının oy birliği ile verilmiş kararla o dönem için karı paylaşmak yerine büyüme amaçlı yatırım yapmayı uygulayabilirler. Bunu genelde büyükmekte olan şirketler yaptığı için bu tarz şirketler için yapılan kısa dönem yatırımlara dikkat edilmelidir.

borsa-sayesinde-para-kazanma

Yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Borsada yatırım yaparken kuşkusuz birçok faktörü göz ününde bulundurmak gerekir. Ama en önemli kural, “rüzgarın nereden eseceğini” bilmekten geçer.  Akşam  televizyonda hava durumunu izlerken spiker “ iki gün sonra  hava yağmurlu” demişse, iki gün sonra şemsiyenizi alıp dışarı öyle çıkarsınız. İşte şemsiyenin borsadaki karşılığı da önlemi alınmış güvenilir yatırımdır. Bir de borsa yatırımı üzerinden örnek vermek gerekirse: İç piyasada TL kuruyla çalışan, dış piyasaya dolar kuuruyla ihraç yapan bir şirket, dolar yükseldikçe kar marjını arttırır. Dolar istikrarlı olarak yükselmeye devam ediyorsa, uzun vadede bu tarz çalışan şirketlere yatırım yapılabilir. Borsada para kazanma yolları  kişiye, yatırıma, likitasyona göre değişkenlik gösterir. Bunlar için öyle çok uzman olmanıza gerek yok.  Ekonomiyi mantık çerçevesine başvurarak takip etmek yeterli. Bazen risk almalı, bazen garantiye gitmeli. Unutmayalım ki bu işte kazanmak da var kaybetmek de. İşi sırlarından biri de hemen pes etmemekten geçiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.