Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

14.11.2016
580

Kredi Kartı Vazgeçilmezliği

Kredi kartları hayatımızın içerisine girmiş durumdadır. Kredi kartlarının taksit avantajı, ödeme erteleme olanakları, kazanılan puanlarla alışveriş yapma imkânı ve özel kampanyalarla indirim hakkı kazanma gibi birçok avantajı hayatımıza kazandırdığını söylemek mümkündür. Kredi kartlarının para yerine geçmesi ve alışveriş imkânını kolaylaştırması yanında ödemelerin yapılması avantajı da vardır. Özellikle kartınıza bağlayacağınız otomatik ödeme talimatları sayesinde fatura ödemelerinizi ve benzeri ödemelerinizi takip etme ve ödeme kolaylığı sağlarsınız. Bu kartların ayrıca ek kart olarak, asıl karta bağlı verilen kartları da vardır. Ek kartlar da tıpkı asıl kartlar gibi özelliklere sahiptir. Ancak bazı noktalarda asıl kartlardan ayrılırlar. Peki, ek kart nedir, kimler ek kart sahibi olabilirler, ek kart nasıl kullanılır ve ek kart avantajları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Ek Kart Nedir?

Ek kart nedir sorusunun yanıtı, asıl karta bağlı ilave bir karttır denebilir. Ancak cevabı biraz daha açacak olursak ek kart, ana kartın limitine bağlı, ana kart bilgileri ışığında çıkan bir karttır. Ancak ek kartın harcamaları ana karttan bağımsızdır. Ek kartın limiti bankaların uygulamalarında değişiklik gösterse de asıl kart sahibinin talebine göre belirlenir. Özellikle üniversite öğrencilerine anne ve babalarının verdiği ek kartlar buna güzel bir örnektir. 16 ile 18 yaş arasındaki öğrencilere baba ve annelerinin izniyle ek kart çıkabilir. Ek kart limitini asıl kart sahibi olan kişi, ek kartı çıkarırken belirler. Ekstrenin ana karta bağlı olmasını veya bağımsız bir ekstresinin olmasını da talep edebilir. Bir asıl karta bağlı en fazla 10 adet ek kart çıkarılabilir. Zaman zaman çalışanlarına da ek kart çıkaran iş yeri sahiplerini de görebilirsiniz.

Ek Kart Nedir

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ana kart sahibinin ek kart çıkarma talebi ile kartlarının bağlı olduğu banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile ek kart başvuruları bankamatik üzerinden ve internet, mobil bankacılıklar üzerinden de yapılabilir. Ancak tüm başvurulardan temel olan kural, başvurunun mutlaka ana kart sahibi tarafından olmasıdır. Yani bir birey, ana kart sahibinin kartı üzerinden ek kart başvurusu yapamaz. İnternet bankacılığından ve bankamatikler üzerinden birçok banka ek kart başvurusu talebi almaktadır. Eğer ödemelerde bir dengesizlik ve gecikme yoksa kredi puanı olumlu durumdaysa ek kart çıkarma işlemi kısa sürede olumlu şekilde neticelenecektir.

Kullanım Avantajları Ve Kullanımı

Ek kart nasıl kullanılır dersek, ana kartın kullanımından bir farkı yoktur. Kredi kartları ile yapılan tüm işlemleri bu kartlarla da yapabilirsiniz. Nakit çekim işleminden, otomatik ödeme talimatı vermeye, taksitli alışveriş imkânından, puan kazanmaya kadar tüm özellikler, ek kartlar üzerinde de vardır. Ek kart avantajları ise kredi kartları açısından ana kart sahibine ihtiyaç duyulması halinde, ailesine ve çevresine kullanım avantajı sağlamasıdır. Örneğin bir baba çocuğunun okul masraflarını karşılaması ve okul hayatını devam ettirmesi adına yapacağı masrafları ona bir ek kart çıkartarak temin edebilir. Çıkardığı bu kartın limitini belirleyebildiği gibi nakit çekim limitlerini de sıfırlayabilir. Ekstresini takip ederek, ne harcadığını görebilir. Bu anlamda bakıldığında ek kartın ana kart sahibi açısından birçok avantajı vardır. Ek kart avantajları içerisinde ek kartı kullanan içinse alışveriş imkânı, ödeme talimatı verme ve taksit yapma imkânı gibi asıl kartın tüm özelliklerine sahip bir kartın elinde olma avantajı vardır. Ek kart nasıl kullanılır dediğimizde asıl karttan bir farkı olmadığını söylemiştir. Ek kartın, harcamalarına yönelik ödeme işlemi ise ikiye ayrılır. Eğer ek kart ana kart numarası ile aynı çıkıyorsa, ek kartın ödemesi de ana kartın ödenecek ekstresine bağlıdır ve ödeme tarihi de ana kart ile aynı gündür. Eğer farklı bir kart numarası ile ana karttan ek kart çıkarılmışsa o zaman ödeme tarihi farklı olabilir ve ekstresi ayrı basılır. Ancak burada ödenmeme durumunda sorumluluk yine ve sadece ana kart sahibine aittir. Ek kart nedir sorusuna vereceğimiz yanıt ve seçenekleriyle böyledir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir? başlıklı makalemizde Ekstre ne işe yarar, ekstre nedir ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.