Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?

12.11.2016
507

60 Milyon Kullanıcı

Hepimizin hayatında yer alan bir unsur oldu kredi kartı. Ülkemizde 60 milyona yakın kullanıcısı olan kredi kartları, öğrencilerden, çiftçilere, iş adamlarından ev kadınlarına kadar herkesin cebinde veya cüzdanında yer alıyor. Üstelik kredi kartları geçmişteki gibi sadece alışverişlerde kullanılmak üzere değil nakit para ihtiyaçları için de kullanılmaktadır. Hem alışverişlerinizi taksitlendirme imkânı yakaladığınız kredi kartları nakit ihtiyaçlarınızda da taksitle nakit avans çekerek yaşamınızı kolaylaştırmaya yaramaktadır. Ancak kullanımı gün geçtikçe artan kredi kartlarının ödenmesi ve takip edilmesi için en önemli detay ve yol gösterici terim kredi kartı ekstresi olarak ifade edilen göstergedir. Ekstre nedir ve ekstre ne işe yarar diyecek olursak, birçok faydasının ve göstergenin olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle gerek posta yoluyla gerekse de internet üzerinden takip edebileceğiniz ekstreleriniz size borçlarınız ve ödemeleriniz için yol gösterecek ve uyarı verecektir.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi kartları 18 yaş üzerinde herkesin kullanım için başvuru yapabileceği kredi kartları ile birçok ürünü alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. Elinizde nakit eksikliği olduğunda veya peşin olarak bir ürünü alamadığınızda kredi kartları size bu eksikliği hissettirmeyecektir. Alışverişlerinizi gerek giyim olsun gerek teknolojik ürünler, market alışverişleriniz ve aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm ürünlerde kredi kartları ile yaparak taksitlendirme, erteleme, puan kazanma gibi avantajları yakalayabilirsiniz. Ancak bu kullanımı sınırlamak, temkinli olmak ve borçlarınızı düzenlemek adına kararlar almalısınız. Bu kararlar almak, borç listenizi ve gelecek dönemlerdeki ödemelerinizi listelemek için hazırlanan kredi kartı ekstresi sizlere bu kolaylığı sağlayacaktır. Borçlarınızın artış veya azalışlarınızı görebileceğiniz ekstre nedir dersek; kredi kartı ile yaptığınız harcamaları gösteren , gelecek döneme ait taksitlendirmelerinizi, geçmiş dönemlerden kalan borçlarınızın olup olmadığını, kart limitiniz ve kullanım alanlarınızı göstermektedir.

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder

Kredi Kartı Ekstresi Üzerinde Neler Yazar?

Ekstre ne işe yarar dediğimizde üzerinde yazanların bize ifade ettiklerine değinmek lazım. Kredi kartı ekstresi üzerinde öncelikle sizin adınız ve açık adres bilgileriniz yazmaktadır. Kartınızın ait olduğu bankanın logosu ve ismi ile beraber gelen ekstrenizde ayrıca müşteri bilgileriniz, kart limit bilgileri ve kullanıma göre limit bilgilerinizdeki değişimler de görülmektedir. Kartınızla yapmış olduğunuz alışverişlerin listesi, taksitleri biten harcamalarınız ve devam eden harcamalarınızın yazıldığı bölüm ise daha uzun yerde yer almaktadır. Ayrıca harcamalarınızdan dolayı kazandığınız puanlar, çeşitli kampanyalar gibi göstergeler de ekstreniz üzerinde yer almaktadır. En önemli ekstre bilgilerinden biri de şüphesiz kredi kartınıza ait gelen aylık ekstrenizin son ödeme tarihinin ve ekstre kesim tarihinin olduğu bölümdür. Bu sizin ödeme yapmanız gereken aralığı göstermektedir. Son ödeme tarihimde ödemediğiniz ekstre borçlarınız için gecikme faizi ödeyebilirsiniz. Eğer geçmiş dönemlerde böyle bir ekstre gecikmesi yaşamışsanız yeni gelen ekstreniz üzerinde bu gecikme bedeli de görülecektir. Burada yazan aylık ekstre ödemenizin yanı sıra kanunlar çerçevesinde, kartınızın ödemesinde gecikmeye girmemesi için yazılı olan asgari ödeme tutarı da yine ekstreleriniz üzerinde yazmaktadır.

Kredi Kartı Ekstresi Neden Önemlidir?

Ekstre ne işe yarar ve ekstre nedir sorusuna verilecek diğer bir cevap ise ekstrenin neden önemli olduğunu anlatmaktan geçecektir. Kredi kartı ekstreleri sizlere posta yoluyla, internet bankacılığı üzerinden, mail ve cep telefonlarına mesaj ile iletilerek sizlere ulaştırılır. Sizlere ulaştırılamayan ekstreler varsa mutlaka temin etmelisiniz. Kredi kartınızı aldığınız bankanın şubeleri veya müşteri hizmetleri aracılığıyla iletilemeyen ekstrelerinizin size ulaşmasını sağlayın. Bu sayede sizlere ulaşan ekstrelerinde aylık ödemeniz gereken tutar ve asgari ödeme bedeli yazılıdır. Bu şekilde ödemeniz gereken tutarları ve harcamalarınızı takip edebilirsiniz. Zaman zaman bankaların aldığı kredi kartı yıllık kullanım bedelini de ekstrelerinizde görerek geri iadesi için başvurularınızı yapabilirisiniz. Ekstreler hem ödemelerinizin gecikmemesi hem de yaptığınız harcamaların dökümü olarak size en önemli bilgi verici niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartımı İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı, kredi kartı ve kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.