Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Aidatı Hakkında

16.11.2016
429

Günümüzde artık neredeyse tüm insanlar, kredi kartı kullanır duruma geldiler. Hatta birçoğumuzun cüzdanında bir değil birkaç tane bankanın kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartına sahip olmanın da gelişen bankacılık sektörü ve teknoloji sayesinde kolaylaşması sonrasında kredi kartı başvurusu sayısında da sürekli bir artış gözlemlenmektedir. Kredi kartı eğer doğru bir şekilde kullanılırsa kişiye avantaj sağlayan, yararlı bir araç olarak karşımıza çıkmakta ancak yanlış ve fazla kredi kartı kullanımı ortaya çözümü hiç de kolay olmayan sorunlar çıkarabilmektedir. Bazı insanlar, kredi kartı bulundurmayı sosyal bir üstünlük olarak görerek belki de ileride altından kalkamayacakları bir yükün altına girmektedirler.

Kredi Kartının Hem Avantajları Hem De Dezavantajları Bulunur

Kredi kartı normalde, kişinin cebinde nakit para taşımaması, parasının bankadaki hesabında durması ve harcamalarını nakit para taşımadan, bankanın verdiği kart ile yapması sistemini amaçlamaktadır. Bu sistemde mantıklı olan da kişinin gelirine göre harcaması yani aylık maaşının üzerinde bir tutarı kredi kartından harcama yapmaması gerekmektedir. Günümüzde birçok insan, maaşının üzerinde harcama yaptığı ve bankaların da yüksek limit vererek buna izin vermeleri sonucunda istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Kartı kullanan kişi, ay sonunda gelen kredi kartı ekstresinde gördüğü tutarı ödeyememekte ya da asgari tutarını ödemekte ve kalan tutar diğer aya devredilmektedir. Tabii ki bu tutara bir de asgari ödemeden dolayı oluşan alışveriş faizi ve eğer gecikme yaşanmışsa gecikme faizi eklenmektedir. Sonraki ay da kişi aynı şekilde bir kullanım yaparsa ve ödemesi gereken tutarın tamamını ödeyemezse bu sefer önceki aydan daha fazla bir tutar ile karşılaşacak ve daha fazla bir tutarı sonraki aya devretmiş olacaktır. Bu şekilde birkaç aylık periyot sonrasında da iş, içinden çıkılmaz bir hale gelecek ve kişi bankaya olan borcunu ödeyemez hale gelecektir. Genelde insanlar kredi kartı almadan önce en iyi kredi kartı hangisidir diye araştırma yaparlar. Eğer doğru bir kullanım yapılmaz ise hiçbir kredi kartı iyi değildir. Ancak harcamalara dikkat edilir ve gelire göre orantılı bir harcama sağlanırsa kişiye fayda sağlar.

Kredi Kartı Aidatı Hakkında

Kredi Kartı Almak İstiyorum, Nasıl Ve Nereden Başvuru Yapabilirim?

Eski dönemlere göre artık kredi kartı almak oldukça kolay. Eskiden banka şubesine giderek sayfalarca form doldurup başvuru yapmak ve neredeyse 1 aya yakın kartın gelmesini beklemek gerekiyordu. Artık gelişen bankacılık hizmetleri ve teknolojileri sayesinde bir sms ile de kredi kartı başvurusu yapılabilmekte ya da internet üzerinden başvuruda bulunulabilmektedir. Başvuruların sonucu telefona mesaj olarak bildirilmekte ve kredi kartı da yaklaşık 10 günlük bir süre içerisinde adrese ulaşılabilmektedir. Hatta bazı bankalar şubeden yapılan kredi kartı başvurularını aynı anda onaylayıp, kart adrese gelene kadar müşteri kullanım yapabilsin diye isimsiz anonim kartlar vermektedirler. Birçok banka çağrı merkezi aracılığı ile kredi kartı sorgulama hizmeti de vermektedir. Kredi kartı başvurusunun onaylanması bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bankalar, kredi kartı onay aşamasında da  kredilerde olduğu gibi müşteri kredi puanını dikkate aldığından ve her bankanın yeterli gördüğü puan miktarı değişken olduğundan herkese her bankadan kredi kartı onaylanmayabilmektedir. Bazı bankalar, 18 yaşını yeni doldurmuş yani henüz bankacılık sisteminde herhangi bir kaydı ve kredi puanı olmayan müşterilere kredi kartı verebildiği gibi bazı bankalar da kendi kredi politikaları gereği vermek istemeyebiliyorlar. Yine aynı şekilde ev hanımlarına da bazı bankalar kredi ve kredi kartı verirken bazıları vermeyebiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ek kart avantajları, ek kart nasıl kullanılır ve Ek kart nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.