Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı İle Taksit Bir Fırsat Mıdır?

30.11.2016
479

Kredi kartı gerektiğinde sihirli ve pek çok konuda yardımcı bir alet olabildiği gibi yanlış kullanıldığında ya da ipin ucu kaçtığında ise zararlı bir ürün haline gelebilmektedir. Bireylerin kredi kartı almadan önce, kart hakkında bilgi sahibi olması ve ona göre  başvuru yapması gerekmektedir. kredi kartı alınırken bir diğer önemli konu ise, bireylerin bütçesine göre limit konulmasıdır. Bütçesinden daha yüksek limitli kart tahsis edildiğinde ödeme ve harcama kısmında zorluk yaşanacaktır. Kısacası kredi kartı almadan önce bazı konulara dikkat etmeli ve bu konular doğrultusunda kart alınmalıdır. Bireyler zaten kart almadan önce gerekli başlıklara uyarlarsa eğer, kullandıkları kart onlara külfet olmaktan çok yararlı bir ürün haline dönüşecektir.

Kredi Kartı İle Taksit Bir Fırsat Mıdır

Kredi Kartı Hileleri

Pek çok birey nakit harcamak yerine kredi kartı kullanmakta, en küçük mebladan en büyük meblaya kadar tüm harcamalarını kart ile yönetmektedir. Kredi kartı kullanımı her bireye kolay ve sıradan bir uygulama gibi gözükse de yönetimi oldukça zor ve risklidir. Toplumdaki bireylerin elinde bulundurdukları kartları düzenli kullanabilmesi adına konferans ve toplantılar düzenlenmesi ise oldukça verimli bir uygulama olacaktır. Kredi kartı kullanırken giderlerin ve gelirlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bütçe açıkları ortaya çıkmaktadır. Ödeme planı ouşturulurken ve kart kullanılırken ay başında ne kadar ödeneceği hesaplanarak harcama yapmak her zaman bütçe kontrolüne fayda sağlayacaktır.

Alışverişlerinizi Taksitlendirirken Dikkat

Kredi Kartı İle Taksit

Kredi kartları ile ilgili önemli bir detay ise taksit imkanlarıdır. Kredi kartı taksitlendirme işlemi bireylerin alışverişlerinde sıkça tercih ettiği bir uygulamadır. Kartın aylık asgari ödeme tutarını daha düşük tutmak amacıyla uygulanan bu işlem bireylerin daha çok işine gelmektedir. Bu sayede hem karta dair aylık ödeme tutarı düşük gelmekte hem de kart içerisindeki kullanılabilir limit seviyesini korumaktadır. Ancak bireylerin bu aşamada gözden kaçırdığı bir durum vardır ki alınan ürünler ile birlikte taksitlenen fiyatlar, taksitli fiyat tutarı üzerinden oluşturulduğu için kart sahibine ek bir faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranına yakalanmamak adına ürünlerin etiketleri üzerinde yer alan taksitli fiyat ile peşin fiyat arasındaki farkın ne kadar olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tarz şeyler giyim alışverişlerinde kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Ancak market ya da diğer alışverişlerde bu ayrıma kolayca varmak mümkün değildir. Bu durumda ise kullandığınız kredi kartının faiz oranlarını  ya da vade oranlarını iyice araştırmanız gerekmektedir.

Taksit İle Geldiği Düşünülen Kolaylıklar

Bireyler genel olarak kredi kartını taksitlendirdikleri zaman daha kolay alışveriş yaptıklarını düşünmektedir ancak durum hiçte gözüktüğü gibi değildir. Banka taksitlendirme oranı olarak her bireyin kartından ayrı bir faiz ücreti tahsis etmektedir. Buna ek olarak kartın asgari ücreti düşmektedir fakat dönem borcu hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bireyler de kartlarının nakit çekime kapanmaması adına dönem borcu kısa süre aralıklarıyla ödemek zorunda oldukları için taksitlendirme işlemi her türlü aleyhine işlemektedir. Tüm bu açılardan bakıldığında kredi kartı ile taksitlendirme kısa sürede bireyler açısından fırsat gibi gözükse de uzun vadede fırsat değil de zorluk olarak karşılarına çıkmaktadır. Kredi kartı kullanımı zaten özverili bir süreçtir. Bir de üstüne taksitlendirme işlemi girince karttaki borç katlanabilmekte ve kullanıcının ödeyemeyeceği seviyeye ulaşabilmektedir. Bu nedenle kart ile taksitlendirme işlemi yaparken iyice düşünülmesi, faiz oranlarına ve geri ödenecek tutara bakılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uçak Bileti Ve Uçuş Mili Kazandıran Kartlar Hangileridir? başlıklı makalemizde bedava uçak bileti, uçak bileti kazandıran kartları ve Uçuş mili kazandıran kartlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.