Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Kayıp – Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

27.11.2016
568

Cüzdanınızı açtınız bir baktınız kredi kartınız yok veya kredi kartınızı aradınız taradınız kredi kartınızı bulamadınız peki şimdi ne yapacaksınız? İşte bizde bunu sizler için biraz detaylandıralım dedik.

Kredi Kartımı Bulamıyorum Şimdi Ne Yapacağım?

Günlük hayatımızda birçok şeyi artık nakit yerine kredi kartı kullanıyoruz. Aslında kredi kartımıza nakitmiş gibi değer veriyoruz. Fakat bazen öyle anlar geliyor ki kartımız ortadan kayboluyor veya ulaşamayacağımız bir yerde unutuyoruz. Böyle bir durumda peki ne yapmalıyım? Birincisi eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız da ilk yapmamız gereken şey kendimizi garanti altına alarak kredi kartımızı iptal ettirmek. Çünkü kredi kartı kötü niyetli birisinin eline geçerse ekonomik olarak bir zarara uğramış oluyoruz. Ekonomik bir zarara uğramak için hemen telefona sarılmamız ve bankayı aramız gerekiyor.

Peki, Kredi Kartımızı Nasıl İptal Ettiririm?

Kredi kartım kayboldu diyorsanız iptal ettirmek için çalıştığımız bankanın hemen müşteri hizmetleri numarasını öğrenip telefonumuza sarılarak hemen aramak zaten aradığımızda ilk olarak kayıp çalıntı gibi işlemlere banka öncelik tanıdığı için ilk aramda çok kolay bir şekilde bankanın müşteri temsilcisine ulaşabilecek oluruz. Müşteri temsilcisi sizin güvenliğiniz için gerekli bilgileri alacaktır. Müşteri temsilcisi kredi kartını o gün içerisinde kullanımı engelleyerek kartımızı bloke edecektir. Daha sonrasında kartımız tekrar yeniden yapılarak bize ulaştırılacaktır.

Kredi kartım çalındı- kayboldu kullanılırsa ne olur?

Kredi kartım çalındı veya kredi kartım kayboldu fakat kartımda harcama yapıldı diyorsanız. Böyle bir durumda banka kredi kartınızın şifresinin siz tarafından nasıl saklanamadığını düşünecektir. Çünkü kredi kartımızın şifresi biz tarafından gizli tutulması paylaşılmaması gereken bir bilgidir. Eğer kredi kartım kullanılarak hesaptan para başka bir yere aktarılmışsa hak iddia etmek mümkündür. Bunun içinse öncelikle bankanızı kaybolduğunu fark ettiğiniz gibi bildirmek. İkincisi ise harcama yapıldıysa kredi kartı harcama itirazı yapabilirsiniz. İtiraz formunu doldurduktan sonra polis tutanağı veya savcılık suç duyurusunun bir kopyası ile bankanıza müracaat edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kayıp

Kredi kartım bankamatiğe sıkıştı ne yapmam gerekir?

Kredi kartımız kayıp çalıntı olduğu gibi bir de bankamatikte sıkışabilir. Böyle durumlarda bankaya sıkıştı yarın söyler alırım gibi bir hataya kapılmamak gerekir. Çünkü son zamanlarda yaşanan yeni tarz hırsızlıklar yapılmaktadır. Hırsızlar önceden kredi kartımızı kart bölümünde sıkıştıran cihazlar ile kartımızı çalmakta ve kartların içini boşaltmaktadır. Bu yüzden kartımız bankamatikte sıkışsa bile ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarakhangi ATM de kartınızın sıkıştığını belirtmemiz ve kartımızın biz alana dek bloke edilmesini sağlamamız gerekir. Bu saye de yeni tarz hırsızlıklarında önünü kesebiliriz.

Kredi kartı çalıntı durumda banka kullanılan limiti öder mi?

Kredi kartı çalıntım durumunda bankaya haber edilmişse veya bloke edilmişse karttan çekim yapılamaz. Fakat biz fark edene kadar çalan kredi kartınız kötü maksatlı kullanmış ve kredi kartımızı boşaltmışsa kartımızın ne zaman ve hangi saatten itibaren kayıp olduğunu bildirmemiz gerekir. Ayrıca polise de haber vermemiz gerekecektir. Çünkü banka ve polis hangi saatte kartın nerelerde kullanıldığını araştıracaktır. Eğer kart kullanıldıysa ve kayıp bildirimi yapıldıysa bu bildirimden önceki 24 saat içinde yapılan harcamaların 150 TL si dışındaki kısmından banka sorumlu tutulacaktır. Fakat bunda da banka kredi kartının şifresinin kullanılıp kullanılmadığını araştıracaktır.

Kredi Kartı Kayıp - Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı

Cep Hesabımdan para eksildi ne yapmam gerekir?

Bu durumda da hemen bankanın müşteri temsilciliğinin aranıp bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede banka işlemlere bloke koyacak ve işlemlerde paranın aktarılmasını engelleyecektir. Böyle durumlarda banka yüklü miktarların gitmesini engellemek amaçlı  kart sahibinin cep telefonuna mesaj göndermektedir. Fakat böyle bir durum olduğu anda bankayı hızlı bir şekilde bilgilendirmek gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Seçkin 10 Kredi Kartı başlıklı makalemizde en iyi kredi kartları, En Seçkin 10 Kredi Kartı ve Kredi kartı şirketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.