Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Kullanırken Bundan Sonra On Defa Düşünün

01.12.2016
390

Para kullanımı yerine geçen ve taksitlendirme, kampanya, para puan gibi cazip avantajlarıyla hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları; kullanımı kolay fakat bir o kadar da dikkat isteyen bir özelliğe sahiptir. Her ne kadar kartımızın limiti elverdiği takdirde cebimizde nakit para olmasa bile dilediğimiz yerde dilediğimiz miktarda alışveriş yapma olanağı sağlayan kredi kartları bilinçsiz kullanıldığı takdirde telafisi mümkün olmayan zararlara da yol açabilir. Ay sonu ekstrenizde sürprizlerle karşılaşıp bütçenizde koca bir delik açmak istemiyorsanız kredi kartı yerine mümkün olduğunca nakit harcamalar yapmanızı tavsiye ederiz. Ama bazen kredi kartı kullanmanın nakite göre daha avantajlı olduğu durumlar da olmuyor değil. Özellikle yüksek tutardaki alışverişlerde kredi kartı taksitlendirme seçeneği çok cazip gelebiliyor. Sadece bilinçli kullanmanız şartıyla. Bu nedenle kredi kartı kullanırken belli başlı birtakım hususlara dikkat edilmesi gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın. Şimdi gelin hep birlikte kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine hep birlikte göz atalım:

kredi-karti-kullanim

  1. Kredi kartı limitinize göre değil, bütçenize göre harcamaya dikkat edin!

Belki de kredi kartı hususunda en fazla düşünülmesi gereken nokta limit konusudur. Fazla limitli bir kredi kartı daha çok harcamaya yol açacağından ya limiti düşük tutmak ya da bütçeye göre harcamak büyük önem taşır. 

  1. Asgari ödeme tutarı yerine borcun tamamını ödemeye dikkat edin!

Çoğu kişi ekstreyi ödeme zamanı geldiğinde eğer fatura çok yüksekse genellikle o ay asgari ödeme tutarını ödeyip bir nevi borcun kalan kısmını öteleme yoluna gider. Ancak bunu sık tekrarlanması borcun birikmesine ve ödemesinin daha da zorlaşmasına neden olur.

  1. İnternetten kartla alışveriş yaparken dolandırılmayın!

Kredi kartı üzerinden yapılan dolandırıcılık günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü kredi kartı bilgileri mail ya da sms yoluyla çok rahat ele geçirilebilir olduğundan cüzdanınızda bir kredi kartı taşıyorsanız dolandırıcıların potansiyel hedefi haline geliyorsunuz. Bu konuda kartların güvenlik ilkelerine dikkat edimeli ve özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken uyanık olunmalıdır.

Kredi Kartı Kullanırken Bundan Sonra On Defa Düşünün

  1. Kredi kartı borçlarınız kredi notunuzu düşürebilir.

Bilinçsiz kullanım sonucu biriken ve ödenmeyen kredi kartları bankacılık işlemleri açısından sonraki dönemlerde hanenize eksi olarak yansıyacaktır ve kredi notunuzu düşürecektir. Bu da tüketici, taşıt, konut gibi kredi başvurusunda büyük bir sorun anlamına gelir.

  1. Gelirinize göre kredi kartı limiti belirleyin.

Her ne kadar bankalar kredi kartı verirken müşteri profiline göre tüketici, ticari, çiftçi ya da öğrenci kredi kartı gibi farklı adlarda, farklı limitlerde seçenekler sunsalar da harcama potansiyeline göre limitleri tekrar gözden geçirmekte fayda vardır.

  1. 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı borcunuzda icra takibi başlar.

Kredi kartı kullanımının en trajik yanı da ödenemeyen meblağlara ulaşan borçlarıdır. Borç 90 gün boyunca ödenmediğinde kart kullanıma kapatılır ve yasal süreç başlar.

  1. Birden fazla kredi kartı demek ay sonunda daha fazla ekstre demektir.

Gereğinden fazla kredi kartı  hem borcu hem de kullanımı açısından çoğu zaman daha fazla sorun anlamına gelmektedir.

  1. Kartı kaybettiğinizde hemen bankaya başvurun.

Kartı kaybettiğinizi anladığınızda özellikle şifresiz işlemlerin önüne geçmek için derhal iptal ettirmek gerekir. Aksi takdirde kartınızdan sizden habersiz yapılan illegal bir alışverişle kendinizi adli bir olayın içinde bile bulabilirsiniz.

  1. Kartla işiniz bittiğinde bankaya başvurup kartı iptal ettirmeyi unutmayın.
  1. Kredi kartı cüzdanınızda sizi bekleyen ve hayatınızı kolaylaştıran güzel bir araç da olabilir; patlamaya hazır bir bomba da olabilir. Bunların hangisi olacağı ise tamamen size kalmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler başlıklı makalemizde Hangi bankanın kredi kartı daha çok taksit yapar, Hangi kredi kartı daha iyidir ve Kredi Kartı Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.