Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli

25.11.2016
476

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kredi kartları artık neredeyse tüm insanların cüzdanında birden fazla sayıda bulunmaktadır. Kimi insan bunu bir ihtiyaç olarak görmekte kimi ise bir sosyal üstünlük olarak düşünmektedir. Sonuçta kişilerin düşündüğü ne olursa olsun gerçek olan herkesin kredi kartı ile beraber yaşıyor olmasıdır. İlk çıktığı günlerde kredi kartları taksit uygulaması olmayan, şimdiki gibi çok yüksek limitleri bulunmayan, sadece işyerlerinden alınan avans mantığı ile maaş günü gelene kadar insanların nakit ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir araçtı. Ancak sonraki dönemlerde gelişen teknolojik imkânlar ve bankacılık sektöründeki rekabet sonrası kartların sağladığı avantajlar, işlem gördükleri alanlar ve limitleri sürekli olarak artış gösterdi. Bunlarla beraber oldukça hızlı bir şekilde artan kredi kartı kullanımı da hesapsız bir şekilde yapılınca pek çok insanın sıkıntı yaşamasına sebep oldu.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kredi kartları bankalara çok fazla bir kar bırakmamaktadır. Normalde kredi kartı kullanan bir kişi ay içinde yaptığı harcamanın tamamını hesap özeti döneminde öderse bankalar müşterilerden faiz alamamakta ve sadece harcama yapılan tutarı tahsil edebilmektedirler. Peki, bankalar kredi kartına neden önem veriyorlar? Bankaların buradaki asıl kazancı, kişilerin kredi kartı kullanarak yaptığı alışverişlerde mağazada kullanılan pos cihazlarındandır. Bankalar firmalara pos cihazı verirken belirli komisyonlar almaktadır ve bir bankanın kredi kartı ve dolayısı ile pos cihazı ne kadar çok kullanılırsa karlılık miktarı da o kadar artmaktadır. Yani bankaların kredi kartına önem vermelerinin en büyük sebebi pos cihazı satışlarını artırmaktır. Bankaların kredi kartlarından sağladıkları bir diğer kar ise kredi kartı limiti dâhilinde kullandırdıkları kredilerdir. Günümüzde artık pek çok banka kredi kartları ile ATM’lerden kullanılabilen krediler sunmaktadırlar. Bu yöntem kredi kartından kazanılan parayı artırdığı gibi kullanım şekli kolay olduğu için de müşterilerin daha kolay borçlanmalarına sebep olmaktadır. Bankaların kredi kartı limitlerini kişilerin maaşlarına göre yüksek belirlemelerinin bir sebebi de budur.

limit-kredi-karti

Kredi Kartı Limiti Nasıl Ayarlanabilir?

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli durum kart limitinin doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Eskiden bankalar, düşük geliri olan müşterilerinin bile kart limitlerini çok yüksek rakamlara çıkarmakta ve olası problemlere sebebiyet vermekteydiler. Sonrasında çıkartılan yasalar kapsamında kart limitlerine sınırlandırma getirildi ancak şu anki limitler bile hesapsız kullanım sonrası insanları sıkıntıya sokabilmektedir. Peki, kredi kartı limiti ne kadar olmalı? Mantıklı olan, kredi kartı limitinin kişinin geliri ile orantılı olmasıdır. Örneğin 2.000 TL geliri olan bir kişinin kart limiti de yaklaşık 2-3 bin TL arası olmalıdır. Bazı insanlar kredi kartı limitinin yüksek olmasını bir sosyal üstünlük olarak görmektedir ancak hatanın başlangıcı da bu noktada başlamaktadır. Kredi kartından yapılan harcamaların takibi daha zordur. İnsanlar cebindeki nakit parayı harcarken paralarının takibini sürekli olarak yapabildikleri için harcamalarına da dur diyebilmektedirler. Ancak kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar, özellikle taksitli yapılan alışverişler, herkes tarafından düzenli takip edilmediği ve bir müddet sonra biriken taksitlerin miktarı unutulduğu için kartlarda bir borç yükü oluşturmaktadır. Aylık hesap özeti geldiğinde ise görünen rakamı ödeyemeyen kişiler, kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemekte ve kalan tutar işleyen faiz ile beraber diğer aya devretmektedir. Bu şekilde birkaç ay aynı durum devam edince de insanlar asgari tutarı bile ödeyemeyecek durumlara düşebilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan pek çok kişi, banka kredisi ile oluşan borçları kapatmaya çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Alınırken Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizde kredi başvurusu nasıl yapılır, Kredi Kartı Başvuru Sonucu öğrenme ve Kredi Kartı Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.