Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Artık İnternetten Öğrenilebiliyor

02.12.2016
428

Her yerde artık kredi kartları kullanıyoruz ve hayatımızın her noktasında paraya ihtiyacımız olduğunda artık eşimize dostumuza değil de bankaya koşuyoruz. Bize ev alırken, araba alırken veya tatil yaparken lazım olan krediler sürekli kullanımda bankalar ise bu kredilerin ödemelerine dikkat ediyor. Ayrıca bankalar bizim gelirimize veya kredileri kullanma sıklığımıza göre bir not oluşturmaktadır. Bu notu hem tüm bankacılık sektöründe bizim notumuzun görülmesini sağlıyor ve bazen de gereksiz harcamalar yapmamızı engelliyor.  Kredi notu puanımız artık bizim okuldaki karnemiz gibi oldu bu nota göre bankalar kredi veriyor veya kredi kartı veriyor. Kredi notu sorgulayan bankalar ise notumuz düşükse size red cevabını hemen veriyor.

Kredi puanı sorgulama nasıl yapılır?

Ben kredi puan sorgulaması yapabilir miyim? Bizde sizin için araştırdık. Kredi notumuzu artık internet üzerinden öğrenebiliyoruz. İnternet üzerinde Findeks ulaşıp T.C. kimlik numaranız ve telefon numaranız ile kısa bir sürede öğrenebilirsiniz.  Kredi puan sorgulaması yaparak ne durumda olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Peki, Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Artık İnternetten Öğrenilebiliyor

KKB’nin findeks’i kurması ile kredi notu belirlemede ki tek yetkili kurum findeks’tir. Kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye ) bağlı olan Findeks tarafından oranlaması alınarak oluşuyor. Bu hesaplamada ilk başta gelen kredi kartlarımız kredi kartlarımızın ödeme alışkanlıklarımız kredi notumuzun %30’unu oluşturuyor.  Eğer maaşımız yüksek olsa dahi ödemelerinizi geç yapıyor veya düzenli yapmıyorsanız kredi notumuz düşük olmaktadır. İkinci bir kredi notumuzu düşüren bir neden de bankalara olan borçlarımızdır. Bankalara olan borçlarımızın çokluğu kredi limitimizi düşürmektedir. Bu da ihtiyaç halinde bizim kredi kullanamazız durumunu ortaya çıkarmaktadır. Eğer borcunuzu zamanında ödemeye başladığınız da tekrar kredi notunuz artmaya başlayacaktır.

  1. bir kredi notumuzu düşüren şey de yeni alınan bir kredimizin olmasıdır. Bu da kredi notumuzu ortalama %20 ye varan olarak düşürecektir.
  2. olarak da diğer faktörlerdir. Bu diğer faktörlerde müşterinin sürekli kredi başvurusu yapması ve red cevabı alınması bu da kredi notunuzu %10 civarı olarak düşürmektedir.

Kredi notumuz 0 ile 1900 arasında bir sayı olarak belirlenir. ‘’0’’ notu hiçbir banka ile bir çalışma yapmayan olarak nitelendirilir. ‘’1900’’ ise en yüksek puandır. Düşen sayılarda bizim ödeme durumumuz veya aksatmalarımız olarak bizim notumuzu oluşturur.

Kredi notlarımızın göstergesi

En riskli                1-699

Orta riskli            700-1099

Az riskli                1100-1499

İyi                           1500-1699

Çok iyi                  1700-1900

Kredi notu değerlendirilmesinde Bankalara göre değişiklik gösterilir mi?

Kredi Notu Artık İnternetten Öğren

Tabi ki finansal kuruluşlar arasında kredi değerlendirilmesinde faklılık olmaktadır. Kredi notu bankalar için önemli olmasına rağmen bankalara göre değişiklik olmaktadır. Örneğin kredi almak istediğiniz banka ile bir çalışmanız varsa kesinlikle durumda bir değişiklik olacaktır. Bu tabi ki olumsuz olarak da karşımıza çıkabilir. Ödemelerimizde ki aksamalar diğer bankalara göre krediniz daha olumsuz olarak değerlendirilebilmektedir

Kredi notu esnetilebilir mi?

Bankalar özellikle yıl ve çeyrek sonlarında kredi hedeflerinin tutmaması sonucu kredi taleplerindeki değerlendirme de bir takım ölçütleri esnetebiliyor. Tabi ki bu esnetme kredi alamayacak biri için kredi vermek olmuyor. Bu uygulama daha çok kredi notu sınırda olanlar için uygulanan bir uygulama oluyor. Bankaların hedeflerinin yanı sıra şubelerinde kendilerine ait hedefleri bulunmaktadır. Bu hedeflerin tutmadığı zamanlarda yine kredi notu sınırda olan kişilere yardımcı olabiliyor. Ayrıca diğer şubelere göre yüksek limitli krediler verebiliyor.

Kredi puan sorgulaması konusunda size umarız yardımcı olabilmişizdir. Bundan sonra kredi ödemelerinize dikkat etmemiz ve kredi notunuzu düşürmemeniz ümidiyle.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden 0 (Sıfır) Olur ? Kredi Çekebilir miyim ? başlıklı makalemizde Kredi notu nasıl yükselir, kredi notu neden bu kadar önemlidir ve kredi notu neden sıfır olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.