Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Organik Tarım Kredisi Nedir?

09.12.2016
503

Ekonomik açıdan kaynak sağlayıcı unsurların en önemlilerinden biri tarımdır. Bu kaynaklar başta sanayi ve endüstri iken tarımın da üretim yapılan bir sektör olması nedeniyle önemli kaynak sağlayıcılar arasında yer alması gayet doğaldır. Diğer yandan üretimin yanında piyasada yer alan diğer sektörlere göre maliyetinin az olması da tarımı ve özellikle de hayvancılığı ön plana itmektedir. Gerçekten de genellikle bir şahsın hem tarım hem de hayvancılık işini birlikte yaptığı genel geçer uygulamadır. Birbiri ile ilintili olarak karşılıklı ilişki içinde bulunan tarım ve hayvancılık genelde iş olarak birlikte ifa edilir. Dolayısıyla bunlardan birine yatırım yapan birisi karlılık açısından diğerini de yaparak hayatını idame ettirmektedir. Ancak son zamanlarda gündeme gelmekte olan organik tarım sektörü bilinen klasik tarımdan ayrılan yönleri ile piyasadaki bu algıyı değiştirmeye başlamıştır. Çünkü gelenekse olarak birlikte yapılan tarım ve hayvancılık son tahlilde artık değişen etkenlerden dolayı birbirinden ayrı olarak da algılanmaya başlanmıştır. Çünkü organik tarımda özel üretim yöntemleri kullanılmaya başlanmakta ve tamamen kimyasaldan uzak yöntemler kullanılarak daha sağlıklı ve kaliteli ürünlerin kullanılmaya başlanması denenmektedir.

Organik Tarım Kredisi Nedir

Tarım kimyasal maddeler kimyasal gübreler vb den arındırılarak yapılmaya çalışılıyorsa bunun adı artık organik tarım olmaktadır. Organik tarım genetiği değiştirilmiş maddelerin artmaya başladığı şeklinde açıklama ve gündeminin oluştuğu günümüzde insanların yavaş yavaş yönlenmeye başladığı yiyeceklerin de organik olması nedeniyle gelişme göstermeye başlamışlardır. Bu gelişmeleri görmeye başlayan bankalar ise organik tarım kredisi imkanları sunarak yatırımcıların bu sektöre yönlenmeye yönelik isteklerini gerçekleşmesinde ön ayak olmuşlardır. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar organik tarım kredisini araştırmaya başlamış ve organik tarım kredisi nedir sorusunun cevabını aramaya başlamışlardır. Diğer yandan cevabını bulup araştırmasını sonlandıranlar kredilerini alarak yatırımlarını yapmaya başlamışlar araştırmalarını tamamlayamayanlar ise halen organik tarım kredisi nasıl alınır vb soruların cevaplarını aramaya devam etmektedirler. Organik tarım kredisi şudur ki eğer siz kimyasal hiçbir madde kullanmaksızın tarım işiyle uğraşıp buradan iş kurmak istiyor ve maddi yetersizlikler nedeniyle bunu yapamıyorsanız herhangi bir bankaya gidip bu projenizi sunarak kredi istediğinizi belirtmenizin ardından kredinizi almanızdır. Tabi ki her bankanın farklı uygulamaları olmakla birlikte genel geçer kural bankaların da bu yatırım şeklini destekleme açısından kredi çıkarabilmenizin daha kolay olabileceği de bir gerçektir. Bu nedenle eğer siz de organik tarım kredisi yapmak istiyorsanız kredi ile bunu yapmak istiyorsanız bu çok zor olmayacaktır. Çünkü bankalar da genel sosyal sorumluluk anlayışı içinde davranmaya çalışmakta ve hatta büyük kurumsal firmalar bu sosyal sorumluluk için aşırı derecede bütçeler ayırabilmektedirler. Dolayısıyla bankalar artık uygun verecekleri kredilerin yanında sosyal sorumluluklarının da birer kalite belirleyicisi olması nedeniyle bankalar buna da dikkat etmeye ve hatta önem vermeye başlamışlardır. Hatta bazı kurumsal büyük firmalar bunlar için ayrıca departmanlar oluşturarak sosyal sorumluluk konusuna verdikleri önemi göstermektedirler. Bazıları ise yıl sonunda yıllık sosyal sorumluluk projelerini anlatan özel dergiler de çıkararak bir nevi reklam faaliyeti yapmaktadırlar. Dolayısıyla sosyal sorumluluğa bu derecede önem vermekte olan bankaların adeta doğayı koruma ve sağlıklı besin üretimi açısından ideal yöntemlerden olan organik tarıma destek vermek istemeleri de gayet beklenen bir davranış olmakla birlikte uygulaması da görülebilmektedir.

organik-tarim-kredisi

Sonuç olarak eğer siz de insanları sağlıklı yaşatmak adına kimyasal bulaştırmaksızın sağlıklı besinler sebzeler meyveler üretmek ve satıp kar etmek isterseniz siz de organik tarım yapabilir ve kredi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Kartı Veriyor? başlıklı makalemizde öğrenciler için kredi kartı olanakları, Öğrencilere kredi kartı ve öğrenciye kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.