Finans Krediler

Özel Sağlık Sigortası Bordro Nasıl Hesaplanır

21.07.2018
409

Özel Sağlık sigortası ve bireysel emeklilik sistemine ödenen primler bordro hesaplama çalışmasıyla avantajlı hale getirilebilir. Bu mevzuatın işler duruma gelebilmesi için aranan en önemli şart, sigorta şirketinin hizmetlerine Türkiye sınırları içinde devam ediyor olmasıdır. Ücretli çalışanın kendisi, eşi ve küçük çocukları için yaptırılacak; hayat, kaza, sakatlık, hastalık, doğum ve eğitim gibi poliçeyle güvence altına alınan riskler için ödenen primler, indirim avantajı sağlar.

Yasal Mevzuata Göre Sağlanabilecek Avantajlar Nelerdir?

İndirim konusu yapılacak prim tutarının ilgili ayda kazanılan ücretin ‘ini geçmemesi şartı aranır. Çalışanların kendileri için ödedikleri sağlık sigortası poliçe primi ödemelerinin net ücret hesabı yapılırken gelir vergisi matrahından indirim alınabilmesi için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir.

-Sigortanın Türkiye merkezli olması,

– Sigorta priminin ücretli, eşi ve küçük çocukları için ödendiğinin ispatlanması,

– Bir yıl içinde ödenen sağlık sigortası primlerinin toplamının asgari ücretin brüt tutarının yıllık toplamını geçmemesi ve

– Ödemelerin fiilen yapıldığının belgelenmesi gerekir.

Ödemelerin Bordroda Gösterilmesi

Özel sağlık sigortası bordrosu nedir bordro kim tarafından hazırlanır? Ücretliler yukarıda sayılı olan şartları yerine getirmeleri halinde ilgili birime giderek başvurularını yapabilirler. Bu bölüm kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte muhasebe veya insan kaynakları birimi olabilir. Özel sağlık sigortası ödeyen bir personelin sağladığı vergi avantajı; brüt ücret, SGK primi çalışan payı, işsizlik sigortası çalışan payı, gelir vergisi matrahı ve oranı başlıklarında farklılık göstermez. Buna rağmen ödemeler;

– Özel sağlık sigortası prim ödemesi bölümüne girilerek,

– Gelir vergisi matrahında düşüşe neden olur.

– Gelir vergisi kesintisinin ödenen prim miktarı kadar düşmesi halinde,

– Net ücret artar ve ödeme tutarı oranında vergi avantajı sağlanır.

Brüt ücreti 2.500 TL olan bir çalışanın her ay 120 TL’lik Özel sağlık sigortası primi ödemesi halinde elde edeceği kazanç 24 TL’dir ve kendisine iade edilir. Bu da ödenen primin 120 TL’den 96 TL’ye düşmesini sağlar.

Özel sağlık sigortası bordro hesaplama işlemi sigorta yaptıran kişinin SGK’ya bağlı olarak ücretli çalışan veya iş yeri sahibi olmasına göre değişiklik gösterebilir. Sistemde hazır olan örnek bordro çalışmalarına kişinin kazancı girilerek sonuca net bir şekilde ulaşılabilir. Maaşından daha az kesinti yapılacak olan özel sağlık sigortaları harcamaları poliçede yer alan eş ve çocuklar için yapılan ödemeleri de kapsar. Devletin bu özel hizmeti almak isteyenlere sağladığı bir teşvik paketi olarak görülmesi gereken sistem, yapılan harcamanın bir kısmının geri alınmasını sağlar. Vergi avantajı sadece özel sağlık sigortaları ve bireysel emeklilik fonu için geçerlidir.

 Vergi İndiriminden Yararlanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Çalışanlar, kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel sağlık sigortası ödemelerini iş yerlerine bildirmeleri halinde avantaj sağlayabilirler. Bu doğrultuda ödenen aylık primin çalışanın aldığı aylık brüt ücretin ’ini geçmemesi şartı aranır. Bu kural, ödenen yıllık prim tutarının yıllık asgari ücret tutarını geçmeyecek şekilde vergi matrahında belirtilir. Ortaya çıkan vergi indirimi çalışan kişinin net maaşına ilave edilir.

İndirimden yararlanmak isteyen kişinin beyanname veren iş sahibi olması halinde yıllık primler ilgili yıla ait vergi matrahında gösterebilir ve indirimden yararlanılabilir. İndirime tabi tutulacak oran yıllık toplam brüt gelirin ’ini ve yıllık asgari ücret toplamını geçemez.

İLGİLİ KONU: Özel Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır

Özel Sağlık Sigortası Priminin Hesaplanması

Özel sağlık sigortası hizmetlerinin sağladığı avantajlar, kişilerin ihtiyaç duydukları tedavi hizmetlerini istedikleri kurum üzerinden almasına imkan tanır. Özel sağlık sigortası hizmetiyle belirledikleri riskleri güvence altına alan bireyler, sağlık kuruluşu seçmenin yanı sıra hekim seçme şansını da yakalar. Kişilere zaman kaybetmeden tedavi olma imkanı sağlayan sistem, hizmetin seçilen kuruma özel olarak belirlenmiş anlaşmalı kurumlar listesiyle kolay bir şekilde alınmasını sağlar.

İlk defa özel sağlık sigortası hizmeti alacaklar veya hizmet aldığı kurumu değiştirecek olanlar sağlık sigortası hesaplama işlemlerini sunulan online sorgulama ile yapabilirler. Buna ek olarak kişiye özel hizmetler veren acenteler ve sigorta danışmanları her türlü soruya en doğru cevabı vermekle görevlidir. Prim tutarlarının belirlenmesi aşamasında sigortalı olacak kişinin yaşı, cinsiyeti, yaptığı meslek ve sağlık geçmişi sigorta hizmeti verecek olan şirketin risklerinin belirlenebilmesi için önem teşkil eder. Güvence altına alınacak risklerin özenle belirlenmesi yıl içindeki kullanımın verimli bir şekilde olabilmesi için önemlidir.

Primleri Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Alınacak hizmetin karşılığında ödenecek primlerin belirlenmesi aşamasında kapsama dahil edilecek güvenceler ve limitler oldukça etkilidir. Kapsama dahil edilecek güvencelere yenilerinin eklenmesi ödenmesi gereken primlerin de artmasına neden olur. Gerçekten gereksinim duyulabilecek ihtiyaçların kişiye özel olarak belirlenmesi sigortadan verimli bir şekilde faydalanılmasını sağlar.

Sigorta sorgulama işlemi; farklı kurumların aynı türdeki hizmetleriyle ilgili fiyat, ödeme koşulları, risk kapsamına girenler, teminatın genel ve özel şartları gibi özelliklerinin karşılaştırılmasını sağlar. En iyi fiyat garantisini, 7/24 kesintisiz bir sigortacılık anlayışıyla sunan kurumlar, önerdikleri farklı paket avantajlarıyla yeni müşteriler kazanmak için anlaşmalı kurumlarını ve hekimlerini düzenli olarak güncellerler.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.