Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Visa Ve Mastercard Arasındaki Farklar Nelerdir?

01.12.2016
670

Visa ve MasterCard Nedir?

Kredi ve banka kartlarımızı nakit ihtiyaçlarımızı giderirken sıklık ile kullanırız. Kredi ve banka kartlarımızın üzerindeki sağ alt bölümde Visa veya MasterCard logosu yer almaktadır. Bu logolar sayesinde kredi kartımız ile ödeme yapabiliriz. Visa ve MasterCard aslında birer ödeme yöntemidir.

Türkiye’den pay biçerek konuşsak bile hemen hemen kredi kartı ve banka kartı kullanamadığımız yer yoktur. Hiçbir yerin bizde Visa yok biz de MasterCard yok deyip sizi geri çevireceğini sanmıyoruz. Dünya üzerinde de aynı şekilde Visa ve MasterCard geçmeyen yerlerin sayısı çok çok azdır. Bu nedenle Visa ve MasterCard şirketleri oldukça gelişmiş bir ürün ağı servis etmektedirler ve oldukça köklü kuruluşlardır.

Visa Ve Mastercard Arasındaki Farklar Nelerdir

Hepiniz “Visa mı daha iyi MasterCard mı?” diyebilirsiniz. Aslında biz kart kullanıcıları için farkında bile olmadığımız bu ödeme şekillerinin pek bir önemi yoktur. Biz banka veya kredi kartı seçerken banka tarafından verilen özellik, taksit ve kampanya sayısına göre karar veririz. Bu neden ile seçtiğimiz banka hangi şirket ile anlaşmalı ise biz de onu tercih etmiş oluruz. Bankalar belirli ücretler doğrultusunda anlaşma yaparak kendi kartlarının ödeme yöntemini belirlerler. Biz istersek Visa ve MasterCard hizmeti veren bankaları tespit edip ona göre istediğimiz yöntemle çalışan kart için seçim yapabiliriz. Bunun dışında her iki yöntem de kolayca her yerde kullanıldığından ve aralarında çok daha iyi diyebileceğimiz önemli farklar bulunmadığından iki yöntemle de sıkıntı yaşamazsınız.

Visa ile MasterCard Arasında Çok Önemli Farklar Var mı?

“Visa ile MasterCard aynı mı yoksa taşıdıkları farklılıkları var mı?” diyenler için basitçe şöyle açıklayalım:

  • Ülkemizde ve dünyada bankalar bu yöntemlerden biri ile çalışmaktadır. Bu nedenle piyasada yer alan mağaza, dükkân ve restoran gibi yerlerde her iki ödeme türünü yapabileceğiniz POS cihazları bulundurur. Ancak bazı küçük veya uzak yerlerde bu ödeme türünden birinin kullanıldığını görebilirsiniz. Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde hem Visa hem MasterCard avantajları ile rahat etmeniz mümkündür. Bu nedenle her zaman yanınızda en az 1 tane Visa ve 1 tane MasterCard bulundurarak işinizi garantiye alabilirsiniz.
  • Visa ve MasterCard bankaların yaptığı kampanya ve indirimleri yanı sıra kendileri de çeşitli indirim ve kampanyalar yaparlar. Bu kampanyalar birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle her iki türü de bulundurursanız özel kampanyaları kaçırmadan kullanabilirsiniz.
  • Visa’nın daha prestijli türü olarak seyahatlerde avantaj sağlayan Visa Pilatinum, MasterCard’ın ise prestijli türleri olarak bilinen Pilatinum MasterCard ve World Elite MasterCard bulunmaktadır. Özel hizmet almak istiyorsanız bu programlardan birini tercih edebilirsiniz.
  • İnternet alışverişi yaparken kullanılan bazı ödeme yöntemleri Visa veya MasterCard ile ödeme yapmanız konusunda sınırlama getirebilir. O zaman o ödeme yöntemi için hem Visa hem MasterCard sahibi olmanız işinizi kolaylaştırır.
  • Hemen hemen ilk kuruluş tarihi olarak Visa ve MasterCard 1950’li yıllara dayanmaktadır.

Visa ve MasterCard farkları çok büyük olmamak ile birlikte sektör devi bu şirketlerin kartlarını her yerde rahatlık ile kullanabilirsiniz.

Visa Ve Mastercard Arasındaki Farklar

Türkiye’de de birçok bankanın her iki ödeme sistemine uygun olacak şekilde kartları mevcuttur. Kredi ve banka kartı seçiminizde her ödeme şeklinden 1 adet kart bulundurmanız elektronik, eğlence, giyim, seyahat, yeme – içme alanlarında yapılan hiçbir kampanyayı kaçırmadan değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Bu iki şirketten başka ödeme yöntemleri olsa da en güvenilir ve en geniş kullanım ağına sahip olmaları nedeni ile Visa ve MasterCard kullanımından vazgeçmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler başlıklı makalemizde Hangi bankanın kredi kartı daha çok taksit yapar, Hangi kredi kartı daha iyidir ve Kredi Kartı Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hani fark dedi ki:

    o kadar yazmış çizmiş, gene de bir fark yazamamış.