Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır

02.11.2017
450

Kasko Sigortası Nedir?

Araç sigortaları içerisinde yer alan kasko sigortası, otomobil ve binek araçlarınıza gelen zararın karşılanmasını sağlamaktadır. Kasko yaptırmak kullanmış olduğunuz araçların herhangi bir zarar karşısında güvence altında olmasına yardımcı olmaktadır. Bu zararın iradeniz dışında gerçekleşmesi gereklidir. Herhangi bir kaza durumunda veya yanma, çalınma durumlarında sigortayı yaptıran araç sahibine tazminat ödenmesini sağlayan kasko sigortası ile araçlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Kasko sigortası içerisinde yer alan ve sizin tarafınızdan gerçekleşmeyen trafik kazalarında tazminat ödemeleri, karşı araçta bulunan hasar sahibine değil, sizin tarafınıza yapılmaktadır. Kasko sigortası içerisinde yer alacak irade dışı durumları kendiniz belirleyebileceğiniz gibi sigorta firmaları tarafından hazır poliçeler içerisinden de aracınıza ait kasko sigortasını seçebilirsiniz.

Yaptıracağınız kasko sigortaları, Türkiye içerisinde ödemenin yapıldığı gün başlamaktadır. Ödemelerinizi banka aracılığı ile yapacaksanız gün içerisinde 17.00’a kadar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kasko sigortanızın ödemesini taksitli bir şekilde yapacaksanız eğer peşinatınızın ödendiği gün sigortanız başlatılmaktadır. Sigortaya sahip olan aracınıza gelen herhangi bir zarar durumunda alacağınız riziko yani tazminat bedelini 5 iş günü içerisinde sigortacınıza veya sigorta firmanıza haber vermeniz gerekmektedir. Sigorta yaptırmış olduğunuz kişi veya kuruluş tarafınızdan bildirmiş olduğunuz belgelere bakılarak tarafınıza 15 gün içerisinde alacağınız hasar ve tazminat bedeli aktarılmaktadır. Sigortanızı yaptırmış olduğunuz şirket tarafından 15 gün içerisinde bu haberin size iletilmesi zorunludur. Sigortalayan şirket veya kuruluş bunu yerine getirmek ile yükümlüdür.

Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızı irade dışındaki bir kaza ve hasar anında koruyan kasko sigortasını yaptırırken dikkat etmeniz gereken oldukça önemli detaylar bulunmaktadır. Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli başlığı altında sizlere ileteceğimiz maddeleri mutlaka göz önünde bulundurmalı ve sigortanızı yaptırırken bu maddeleri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

Kasko sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken ilk şey yaptıracağınız sigortanın maddi ve manevi olarak uğramış olduğunuz hasarı karşılayıp karşılamadığıdır. Bazı poliçelerde yalnızca maddi bazı poliçelerde ise yalnızca manevi zarar baz alınmaktadır. Poliçenizde maddi ve manevi zarara uğradığınızda tazminat alacağınıza dair bir madde olduğuna dikkat etmeli ve poliçenizde bulunan maddeleri detaylı bir şekilde okumalısınız.

Eğer daha önceden yaptırmış olduğunuz bir kasko sigortanız var ve bu kasko sigortanızı yenilemek istiyorsanız önceden yaptırmış olduğunuz kasko sigortasında yer alan bilgiler ile yenileceğiniz poliçede yazan bilgilerin uyumlu olduğuna ve poliçe içerisinde yer alan bilgilerde eksik bir bilgi olmamasına dikkat etmelisiniz. Poliçelerini yenileyen araç sahiplerinde eski ve yeni poliçe arasında uyumsuzluklar dolayısıyla bir kaza ve hasara uğrandığında tazminat alamama durumları boy gösterebilmektedir.

Kasko sigortanızı yaptırırken sigortanızın uygun bir fiyat üzerinden yapılmasını talep etmeyi unutmamalısınız. Günümüzde artan dolandırıcılık sebebi ile bazı kişiler kendilerini sigorta şirketi gibi göstermekte ve sizlerden alınan sigorta bedeli ücreti sonrasında sizleri mağdur durumda bırakabilmektedir. Bulunduğunuz meslek ve yaş grubuna uygun olarak sigorta şirketinden indirim isteyebilirsiniz. Aracınızın 5 yıldır bir kasko sigortası bulunuyorsa sigorta şirketinden %5 ve 25 yaşından büyük iseniz sigorta şirketinden indirimli fiyat talep edebilirsiniz.

Kasko sigortası nasıl yapılır diye düşünüyor iseniz öncelikle poliçenizdeki maddeler arasında sel, grev, lokavt veya herhangi bir doğal afet durumunun yer alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Eğer yer almıyorsa bu maddeleri poliçenize ekletebilirsiniz. Bu maddelere dikkat ettikten sonra sigorta prim ödeme tarihlerinizin tam ve doğru olarak girildiğine dikkat etmeyi unutmamalısınız. Poliçeye belirtmiş olduğunuz tarihten itibaren ilk sigorta priminizi 15 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle sigorta prim ödeme tarihlerinizi size en uygun olan tarihlerden belirlemeyi ihmal etmeyin.

Son olarak dikkat etmeniz gereken kasko poliçenizde yer alan araç fiyatınızın piyasa değeri ile aynı olmasıdır. Hazine Müsteşarlığı tarafından 3 ayda bir olmak üzere sigorta şirketlerine kasko poliçelerinde yer alması gereken araç kasko değerleri bildirilmektedir. Sigorta şirketinizin bu değeri esas alması gerektiğini unutmayınız. Aracınız piyasa değeri ile uyuşmuyorsa sigorta şirketinizin bu durumu düzeltmesini rica edebilirsiniz. Sigorta poliçenizin enflasyon ile doğru orantılı olması, enflasyona bağlı olarak artış ve azalış yaşaması gerektiğini poliçenize eklemeyi unutmamalısınız. Enflasyona karşı endeksli bir poliçeye sahip olmak hem sizi hem de sigorta yaptıracağınız şirketi güvence altına alacak bir yoldur.

Kasko Sigortası Nedir

Kasko Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası yaptırdınız ve sigortanızı sorgulamak istiyorsanız internet üzerinden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Kasko sigortası sorgulama ekranı için yazımızın altında bulunan linki tıklayabilirsiniz. Bu linkte karşınıza çıkacak olan 3 farklı kasko sorgulama yöntemi yer almaktadır. İlk yöntem araç plakanızı ve T.C. kimlik numaranızı yazarak yapacağınız sorgulama yöntemidir. Bir diğer yöntem ise vergi numarası ve araç plakanızı girerek yapacağınız sorgulamadır. Eğer vergi ve kimlik numaranıza ulaşamıyorsanız sigorta bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta bilgileri içerisinde acente numarası, poliçe numarası, sigorta şirketinin ismi ve yenileme numarası tarafınızdan istenmektedir. Bu bilgileri tam ve eksiksiz bir şekilde doldurarak kasko sorgulamanızı hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Genel Şartları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.